Polecenia weekendowe Szczecin

Szczecińskie instytucje kulturalne zapraszają na świąteczny weekend. Część z nich
przygotowała wydarzenia online.


Opera na Zamku zaprasza na świąteczny koncert online „Kiedy przyjdzie wiosna". Wystąpi chór pod dyrekcją Małgorzaty Bornowskiej. Koncert jest intensywną emocjonalnie muzyczną podróżą sentymentalną, w którą zabierze nas przewodnik Mirosław Kosiński - szczeciński śpiewak operowy, aktor i reżyser. Pierwsza część, składająca się z utworów Macieja Małeckiego, to wędrówka po zakamarkach ludzkiej duszy. Usłyszymy romantyczne pieśni i piosenki, wyrażające tęsknotę za niespełnioną miłością, prawdziwą przyjaźnią, utraconą młodością, a wreszcie za długo oczekiwaną wiosną do słów
Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Wojciecha Młynarskiego czy Agnieszki Osieckiej. Druga część to powrót do hitów wszech czasów - piosenek z filmów, musicali oraz świata muzyki tzw. popularnej.
Koncert dostępny od niedzieli, 4 kwietnia, od godz. 14 do wtorku, 6 kwietnia, za pośrednictwem strony internetowej www.opera.szczecin.pl w zakładce Opera online.

Teatr Współczesny w Szczecinie zaprasza w niedzielę świąteczną na spektakl „Beckomberga" na VOD. Sztuka Sary Stridsberg, obecnie najczęściej granej szwedzkiej dramatopisarki, opiera się na historii rodzinnej samej autorki. Głównym bohaterem dramatu jest tytułowa Beckomberga - opustoszały szpital psychiatryczny nieopodal Sztokholmu, do którego po latach powracają pacjenci. Przyciągani niezwykłą siłą tego miejsca wędrują po dawnych salach.
Beckomberga, 4 kwietnia, VOD, bilety 15 zł.

Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na wiosenny koncert online w wykonaniu studentów Wydziału Instrumentalnego AS. Będzie to wiosenna eksplozja form i treści. Repertuar i instrumentarium w tym koncercie będą bardzo zróżnicowane. Repertuar dobierany jest na podstawie programu kształcenia z uwzględnieniem umiejętności, temperamentu i upodobań muzycznych studentów.
Koncert, 5 kwietnia, godz. 17, facebook @akademiasztuki.eu.

W niedzielę wielkanocną Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie zaprasza do wysłuchania transmisji recitalu fortepianowego, w którym zabrzmią dzieła najwybitniejszych kompozytorów XIX i XX w. Na scenie Filharmonii wystąpiło trzech utalentowanych artystów. Aleksandra Świgut to niezwykle utytułowana pianistka, zdobywczyni lauru 47. Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Wraz z Adamem Goździewskim i Krzysztofem Książkiem zabiorą nas w świat Chopina, Schumanna i Rachmaninova. Koncertu w wykonaniu młodych pianistów będzie można
wysłuchać na facebookowym profilu Filharmonii, prowadzonym w języku niemieckim. Natomiast w świąteczny poniedziałek Filharmonia zaprasza do wysłuchania wyjątkowego koncertu, w którym wybitni perkusiści oddają hołd Jerzemu Milianowi, który uznawany jest za ojca polskiej szkoły wibrafonowej. Wszyscy oni czują się spadkobiercami twórczości „ojca" i prezentując Jego najsłynniejsze kompozycje (m.in. słynne „Memory of Bach" czy „At the Watch Makers") w konfiguracjach zespołowych i indywidualnie, oddają cześć temu wybitnemu artyście.
Premiera koncertu odbędzie się o godzinie 19, 5 kwietnia 2021 roku na stronie livefilharmonia.szczecin.pl.

Dom Kultury 13 Muz zaprasza na wystawę na facebooku „Ja w mieście, miasto we mnie". Jest tam film prezentujący autorki prac oraz ich wypowiedzi przybliżające motywy i interpretacje twórcze w odniesieniu do tematu wystawy. Pomysł stworzenia tej wystawy narodził się podczas izolacji na początku pandemii - przymusowy pobyt w domach i ogrom czasu do zagospodarowania zaowocował powrotem do swoich artystycznych korzeni.
Wystawa czynna online do 9 kwietnia.

Od połowy listopada 2020 r. galeria Tworzę się zaprasza także na wirtualne spacery. Można odwiedzić aktualną wystawę „Raj na ziemi" oraz towarzyszącą jej dźwiękową przestrzeń „Cisza i muzyka". Prezentacji online towarzyszą konkursy, ćwiczenia i zadania twórcze publikowane na profilu galerii na Facebooku. Spotkania odbywają się na platformie zoom.
Zapisy: tworzesie@gmail.com. Wystawa trwa do 9 kwietnia.Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
2 kwietnia 2021
Spektakle
Beckomberga