Polska premiera Robinsona... Offenbacha

Polską premierę opery komicznej Jacquesa Offenbacha "Robinson Crusoe" wystawi szczecińska Opera na Zamku. Spektakl powstaje we współpracy z Teatrem Operowym w czeskim Libercu.

Jak mówiła w środę dziennikarzom dyrektor szczecińskiej sceny operowej Angelika Rabizo, libretto realizacji dzieła zostało różni się od oryginalnego. - Stanęliśmy przed wyborem, czy tłumaczyć libretto z francuskiego, czy też z czeskiego, które to tłumaczenie powstało na potrzeby inscenizacji w Libercu. Wybraliśmy tę drugą opcję - powiedziała Rabizo.

Dodała, że dialogi stworzono specjalnie dla szczecinian. Znajdą się w nich lokalne smaczki i klimat. Reżyser spektaklu Nartin Otava, który reżyserował dzieło także w Czechach, mówił, że jest ono z jednej strony lekkie w odbiorze, z drugiej zaś bardzo wymagające wokalnie.

Szczecińska premiera "Robinsona Crusoe" odbędzie się w plenerze w tamtejszym Teatrze Letnim 22 czerwca. Pozostałe spektakle będą grane już w siedzibie Opery.

Partię tytułowa zaśpiewa tenor Wojciech Sokolnicki. Partnerować mu będzie jako Edwige Ewa Majcherczyk (sopran). Orkiestrę we poprowadzi Piotr Deptuch.

Prapremiera "Robinsona Crusoe"" Offenbacha odbyła się w 1867 r. w Paryżu. Opera od tej pory była bardzo rzadko wystawiana. Była późnym dziełem sławnego kompozytora stworzonym już po "Orfeuszu w piekle", "Pięknej Helenie", "Życiu paryskim", ale przed "Opowieściami Hoffmanna".

Offenbach skomponował partie solowe dla wybitnych śpiewaków, wymagając od nich sporego wokalnego kunsztu. Partię Piętaszka wykonywała na premierze sławna mezzosopranistka C,lestine Galli-Mari,, dla której kilka lat później Bizet skomponował "Carmen".

Wieńczący II akt koloraturowy walc Edwige włączały do swojego repertuaru wybitne sopranistki z Joan Sutherland na czele.(-) (-)
(PAP)
13 czerwca 2013
Spektakle
Robinson Crusoe