Powiew Japonii

Krakowski Teatr Tańca oraz Nowohuckie Centrum Kultury zapraszają na premierę spektaklu "Takarakuza camp", która odbędzie się w ramach XIX Krakowskich Spotkań BaletOFFowych w niedzielę, 28.11.2010 o godz. 19.00 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie

Takarazuka – miasto w Japonii, w którym od 1914 roku działa teatr o tej samej nazwie, obecnie najpopularniejsza, japońska rewia żeńska. Oryginalny współczesny japoński teatr rozrywki czerpie inspiracje zarówno z teatru japońskiego, jak i zachodniego. Takarazuka łączy w sobie elementy operetki, musicalu, rewii oraz teatru klasycznego.

W teatrze Takarazuka wszystkie role, męskie i żeńskie, odgrywają kobiety. Do wykonywania tego zawodu młode dziewczyny przygotowywane są w specjalnej szkole muzycznej, w której po pierwszym roku przydzielane są do odpowiedniej „klasy”, kształcącej je albo do odgrywania ról męskich albo żeńskich.

Od tej pory dziewczęta przyswajają sobie cechy/formy charakterystyczne dla określonych płci – sposób mówienia, poruszania się, gesty i zachowania przypisywane mężczyznom lub kobietom. Aktorki odgrywające role męskie spotykają się z uwielbieniem ze strony kobiet, które uważają je za ucieleśnienie ideału męskości.(-)
Materiały Teatru
19 listopada 2010
Spektakle
Takarazuka camp