Poznań dla dzieci

Od 2 do 8 czerwca Poznań będzie stolicą sztuki dla dziecka. A wszystko za sprawą Biennale Sztuki dla Dziecka, które odbywa się w tym mieście od 40 lat. W tym roku przyświeca mu temat “Słowo na terytorium sztuki dla dziecka".

Artyści szukać będą szukać obecności słowa w różnych przestrzeniach sztuki: w muzyce, teatrze, plastyce... Dla dzieci w różnym wieku, dla młodzieży i dorosłych przygotowano kilkadziesiąt imprez, wśród których są koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty, seminaria... Niektóre są darmowe, za udział w innych trzeba będzie płacić (ceny biletów nie są wysokie: od 5 do 20 zł. Na co warto zwrócić uwagę?

Muzyka
W nurcie koncertowym wyjątkowo zapowiada się koncert "Spisane okoliczności dorastania". Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy ma syna Jana Juliana, który urodził się w Poznaniu i w tym roku zdaje maturę. Namówił go, aby do jego wierszy, które pisze od kilkunastu lat dopisać muzykę . I tak 3 czerwca w CK Zamek tata będzie śpiewać wiersze syna.
Drugim wyjątkowym projektem będzie koncert "Lutosławski dla dzieci". Ten wybitny polski kompozytor nie maił dzieci, ale dla nich komponował. Te piosenki kiedyś nagrała Jadwiga Rappe. Tym razem zostały przearanżowane i śpiewać je będzie wokalistka jazzowa Dorota Miśkiewicz.
Ponadto młoda publiczność będzie mogła wziąć udział w trzech oryginalnych projektach muzyczno-multimedialnych: "Słowoświaty", "Kłębuszek" i "W jakim morze jest humorze".

Teatr
Teatru będzie sporo. Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana rozgości się 3 i 4 czerwca w Pawilonie Nowa Gazownia. "Maszynę do opowiadania bajek" Teatr Pinokio z Łodzi pokazywać będzie w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu (3 i 4 czerwca). W tym samym miejscu Studio Teatralne Blum pokaże "Grę" (5 czerwca), a Opolski Teatr Lalki i Aktora "Niusię i wilki" (7 czerwca). Centrum Sztuki Dziecka w Teatrze Nowym zaprezentuje swoje przedstawienie "Chodź na słówko" (5 czerwca).

Kabaret i inne...
Opowiadacze historii zapraszają na swoje opowieści do parku Wilsona. Kabaret Hrabi grać będzie specjalny spektakl dla dzieci w Scenie na Piętrze (poprowadzi również warsztaty dla adeptów sztuki kabaretowej).
Niezwykle bogaty jest program warsztatowy. I dlatego warto zajrzeć na stronę internetową Centrum sztuki Dziecka w Poznaniu, gdzie można się zapisać. Poza tym, można zarezerwować bilety.(-) (-)
Głos Wielkopolski
18 maja 2013