Prapremiera inspirowana Krzysztofem Krawczykiem

22 maja Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje prapremierę spektaklu „Krystof". Autorem sztuki i jej reżyserem jest Michał Siegoczyński. „Krystof" będzie zderzeniem życia prywatnego z karierą wielkiego formatu - komiksowym kolażem cytatów z popkultury, inspiracji z życia i twórczości Krawczyka" – zapowiada reżyser.

22 maja Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje prapremierę spektaklu „Krystof". Autorem sztuki i jej reżyserem jest Michał Siegoczyński. „Krystof będzie zderzeniem życia prywatnego z karierą wielkiego formatu - komiksowym kolażem cytatów z popkultury, inspiracji z życia i twórczości Krawczyka" – zapowiada reżyser.

„Próby spektaklu trwają od grudnia ubiegłego roku. Zaczęło się w sposób nieoczywisty. Byliśmy po wielu rozmowach, Michał Siegoczyński miał reżyserować w Teatrze Powszechnym w Łodzi po raz czwarty - na podstawie napisanego już tekstu uznanego autora. Odbyła się pierwsza próba, podczas której zwyczajowo przedstawiłam twórców, Zespół. Jak zwykle, zaznaczyłam, że do piątej próby każdy z aktorów ma prawo zrezygnować z udziału w spektaklu. Okazało się, że ze spektaklu zrezygnował reżyser..." – mówi dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska. „To było dużo zaskoczenie, ale jednocześnie w ten sposób otworzyły się zupełnie nowe drzwi. Michał Siegoczyński powiedział mi, że bardzo mnie przeprasza, ale właśnie poczuł, że najbardziej marzyłby o tym, żeby zrobić spektakl o Krzysztofie Krawczyku. Powiedział, że jest przygotowany i ma pomysł, a w roli głównej widziałby Mariusza Ostrowskiego. Zgodziłam się, bo Michał Siegoczyński przekonał mnie, że najlepiej czuje się w realizacji swoich tekstów, swoich historii. Dodał, że gdy realizuje tekst innego autora, za bardzo interesuje go dekonstrukcja. Próby ruszyły jeszcze chyba w grudniu - z tym samym zespołem aktorskim i ekipą realizatorów, która miała zrealizować wcześniej ustalony tytuł" – podkreśla Pilawska.

„Inspirujemy się postacią Krzysztofa Krawczyka, aby dotknąć paradoksu bycia gwiazdą. Gwiazdy show-biznesu funkcjonują jako zmitologizowane figury oderwane od rzeczywistości. Sukces i popularność pozbawiają ich ludzkich cech, choć na co dzień to normalni ludzie z krwi i kości – z takimi samymi problemami jak każdy. Najbardziej interesuje mnie właśnie to pękniecie pomiędzy scenicznym wizerunkiem a tak zwanym normalnym życiem" – zapowiada reżyser i autor sztuki Michał Siegoczyński. „Biografia Krzysztofa Krawczyka to historia wzlotów i upadków, wielkiej popularności w Polsce, a jednocześnie pewnego niedosytu związanego z tournée po Stanach Zjednoczonych. Krzysztof Krawczyk był fenomenem, twórcą, którego nie da się zaszufladkować. W Polsce znany jest nie tylko jako autor największych hitów, ale jednocześnie jako artysta, którym zafascynowani byli Andrzej Smolik czy Goran Bregović. Prywatna historia Krawczyka to z kolei sekwencja różnych rozczarowań i dramatów, które nie pasują do wizerunku ikony polskiej popkultury. To też zupełny odwrót od religii, który w późniejszym czasie przerodził się w głęboką wiarę w Boga, odgrywającą w jego życiu tak ważną rolę" - dodaje reżyser.

„Michał Siegoczyński zna Zespół naszego Teatru, lubi tutaj wracać. Ma swoją bardzo autorską estetykę, w której chce opowiadać historię zgodnie ze swoją wrażliwością. Jestem pewna, że odniesie się do Pana Krawczyka z dużą czułością i empatią - jako do artysty, ale przede wszystkim jako do człowieka, bo to ten ludzki aspekt zajmuje go chyba najbardziej. Mariusz Ostrowski przekazał mi, że Krzysztof Krawczyk dowiedział się w Wielką Sobotę, że robimy o nim spektakl. Podobno bardzo się cieszył" – mówi Pilawska. „Chcieliśmy spotkać się przed zaplanowaną prapremierą z Panem Krzysztofem Krawczykiem - razem z Michałem Siegoczyńskim i Mariuszem Ostrowskim. Nie udało się z powodu covidowych okoliczności. Mam nadzieję, że uda nam się spotkać z Panią Ewą Krawczyk przed majową prapremierą spektaklu" – dodaje.

Terminy majowych prezentacji „Krystof" zostaną opublikowane na stronie www.powszechny.pl, gdy ogłoszona zostanie decyzja o ponownym otwarciu teatrów i pokazach spektakli z udziałem publiczności.

 Miłosz Słota
Materiał Teatru
16 kwietnia 2021