Prapremiera w Słowackim

Na Scenie Miniatura od niedzieli grany będzie nowy spektakl - polska prapremiera najnowszej sztuki Yasminy Rezy "Bóg mordu"

Premiera: "Bóg mordu" Yasminy Rezy w Teatrze im. Słowackiego
 Joanna Targoń  2010-03-19, ostatnia aktualizacja 2010-03-19 14:25

Na Scenie Miniatura od niedzieli grany będzie nowy spektakl - polska prapremiera najnowszej sztuki Yasminy Rezy "Bóg mordu".

Francuska premiera odbyła się w styczniu 2008 r. w Théatre Antoine - reżyserowała autorka, a w roli Véronique wystąpiła Isabelle Huppert. "Bóg mordu" grany był m.in. w Schauspielhaus w Zurychu, w Berliner Ensemble, na Broadwayu i West Endzie. Zdobył kilka znaczących nagród - Tony Awards 2009, wiedeńską nagrodę Nestroya, Laurence Olivier Award for Best New Comedy.

Dramaty Rezy, z wykształcenia socjolożki i aktorki, są w Polsce dobrze znane - "Sztukę" reżyserowali m.in. Krystian Lupa i Paweł Miśkiewicz, "Sztukę hiszpańską" Krystian Lupa, "Życie - trzy wersje" - m.in. Włodzimierz Nurkowski i Krzysztof Zaleski.

Bohaterami "Boga mordu" są dwa małżeństwa - Véroniqe i Michel Houillié oraz Annette i Alain Reille. Przyzwoici mieszczanie między czterdziestką a pięćdziesiątką. Spotkali się w salonie państwa Houillié, ale nie w celu towarzyskim. 11-letni syn państwa Reille uderzył kijem syna państwa Houillé, w rezultacie chłopiec stracił dwa zęby. W salonie spisuje się oświadczenie dotyczące tego zdarzenia. Tytuł sugeruje, że na oświadczeniu i wzajemnych uprzejmościach się nie skończy.

Spektakl reżyseruje Marek Gierszał, aktor i reżyser mieszkający i pracujący w Berlinie. Scenografię zaprojektowała Hanna Sibilski, reżyserem świateł jest Peter Mayer. Obsada: Véronique Houllié - Marta Waldera, Michel Houllié - Rafał Dziwisz, Annette Reille - Marta Konarska, Alain Reille - Marcin Kuźmiński.

Premiera w czwartek; na spektakle przedpremierowe w niedzielę, wtorek i środę bilety w promocji dla internautów w cenie 15 zł (www.slowacki.krakow.pl).Joanna Targoń
Gazeta Wyborcza Kraków
19 marca 2010
Spektakle
Bóg mordu