Premiera "Hamleta" Bunuela

Warszawski teatr chorych na schizofrenię Opera Buffa zaprasza na spektakl pt. „Hamlet” Luisa Bunuela

Warszawski teatr chorych na schizofrenię Opera Buffa założyła Katarzyna Wińska w roku 1998. W swojej sztuce o szaleństwie pt. Solo – Extra Reality Show postanowiła obsadzić osoby chore naprawdę. Aktorów poszukiwała w warszawskich ośrodkach leczenia zaburzeń psychicznych. W osiemnastoletnim dorobku Opera Buffa ma czternaście utworów dramatycznych (m.in. Mega Oferta – Florencja przez Warszawę do Rzymu, Haiku Dancing, Wieczny Wypoczynek), poprzez które stara się przedstawić rzeczywistość oczami chorych na schizofrenię.

Dla zespołu liczy się przede wszystkim efekt artystyczny, nie terapeutyczny. Grupa wystawiła m.in. W Zamku Królewskim i Zamku Ujazdowskim, na Wawelu, w Instytucie Teatralnym, w klubach: Chłodna 25, Powiększenie, Le Madame. We wrześniu 2014 zespół wziął udział w uroczystości otwarcia nowej siedziby Cricoteki w Krakowie.

Opera Buffa występowała na międzynarodowych festiwalach teatralnych: Fringe Festival w Szkocji, Madness and Arts Festival w Niemczech. Sztukę Hamlecie, czy wziąłeś lekarstwo? Aktorzy wystawili w szekspirowskiej siedzibie duńskiego księcia – Zamku Kronborg w Elsnorze.

Teatr Opera Buffa przedstawia Luis Bunuel „Hamlet"

W 1929 roku Luis Bunuel pisał scenariusz Psa Andaluzyjskiego. Dwa lata wcześniej wystawił swojego Hamleta w Cafe Select de Montparnasse. Wystąpił w głównej roli wraz z hiszpańskimi przyjaciółmi.
Komizm tego tekstu wynika ze sprzeczności między słowem i gestem, dialogi opierają się na nonsensie, działaniami bohaterów kierują kompleksy i obsesje.
Wzorem widowisk surrealistycznych sceny zbudowane są na zasadzie zaskakujących skojarzeń przypominających marzenia senne ...

Aktorzy Opery Buffa, osoby chore na schizofrenię, naturalnie wcielają się w postaci tragikomedii Bunuela.(-) (-)
Materiał Teatru
15 lutego 2016
Spektakle
Hamlet Buñuela