Premiera na Scenie Kameralnej

7 grudnia w Teatrze im. Bogusławskiego premiera sztuki współczesnego reżysera i dramatopisarza hiszpańskiego - "Versus" Rodrigo Garcíi w reżyserii Szymona Kaczmarka.

"Versus" to pewien rodzaj sieci zarzuconej na innych reżyserów i na widzów. Ten poetycki esej o życiu, a raczej o potworności życia, rozpisany został na dziewiętnaście sekwencji - strumieni tekstu, monologów i pozornych dialogów, będących komentarzem do relacji między ludźmi, do tego, co intymne i prywatne, ale zarazem co ma odniesienia uniwersalne. García uważa, że "życie toczy się ukradkiem - teatr powinien oddawać jego tajemnice, a nie pospolitość, jak to zwykle bywa". Tajemnice życia, które odsłania jego teatr, to przemoc, jakiej doznajemy od najbliższych, to mylenie miłości z potrzebą towarzystwa i pociągiem seksualnym, to zatrata instynktu samozachowawczego, którego więcej ma bita małpa niż cywilizowany człowiek.

W przedstawieniu żarliwe monologi Garcii wypowiadać będą postacie psychopatów i seryjnych morderców - najokrutniejszych krytyków człowieczeństwa i społeczeństwa - potępianych i izolowanych w przestrzeni prawa, ale stanowiących przedmiot fascynacji w przestrzeni naszej zbiorowej wyobraźni, karmiącej się strachem i władzą sądzenia. Według statystyk psychopaci stanowią obecnie od 1 do 2 procent populacji. Jednak czy współczesny świat, w którym cechy psychopatyczne (egoizm, powierzchowny urok, brak empatii i trwałych międzyludzkich więzi) stanowią gwarancję życiowego sukcesu, nie zaczyna psychopatów wychowywać? Czy to co kiedyś wydawało się wypadkiem przy pracy nie staje się powoli naczelną regułą? Czy fakt, że tak często kierujemy nasze spojrzenia w stronę psychopatów, jest po prostu częścią odwiecznej fascynacji złem, czy może czymś więcej: badawczym przyglądaniem się kolejnemu stadium ewolucji. Ludzkości, która nadchodzi.

Premiera: 7 grudnia 2013 > Scena Kameralna(-) (-)
Materiał Teatru
5 grudnia 2013
Spektakle
Versus