Premiera sztuki Juliusza Machulskiego

W niedzielę, w Teatrze Starym w Lublinie, odbędzie się prapremiera sztuki „Machia” o Niccolò Machiavellim, napisanej i wyreżyserowanej przez Juliusza Machulskiego. W pierwszym spektaklu dramatycznym produkowanym przez lubelski Teatr w głównych rolach wystąpią Adam Ferency i Piotr Głowacki.

Juliusz Machulski, autor kilkudziesięciu filmów, w tym kultowej „Seksmisji", pisze również sztuki teatralne. Pomysł spektaklu o postaci Niccolò Machiavellego ma już dwadzieścia lat. Jednak dopiero propozycja wystawienia sztuki w Lublinie, z którym twórca czuje szczególną więź, zdopingowała Machulskiego do napisania tekstu o jednym z najważniejszych przedstawicieli renesansowej myśli politycznej.

„Z życiorysu Machiavellego starałem się wydobyć to, co do dziś aktualne" – podkreśla Juliusz Machulski - „to postać ciągle żywa, bo opisał mechanizmy psychologiczne, które są niezmienne, bo człowiek się nie zmienia – niezależnie od tego, czy posługuje się iPhone'm, czy tam-tamem".

Premiera „Machii" odbędzie się w 545 rocznicę urodzin Niccolò Machiavellego. Na scenie w psychologicznym pojedynku spotkają się: doświadczony aktor Adam Ferency oraz tegoroczny laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, Piotr Głowacki. Towarzyszyć im będzie jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia, związana z Lublinem - Marta Ledwoń. Autorką scenografii i kostiumów jest Justyna Łagowska - współtwórczyni sukcesów m.in. Jana Klaty. Muzykę skomponował Piotr Selim.

„Machia" będzie wystawiana na deskach Teatru Starego w Lublinie. Bilety w cenie od 20 do 70 zł dostępne są w kasach Teatru oraz na stronie www.teatrstary.eu. Spektakl będzie można zobaczyć także w Warszawie w dniach 8 – 9 czerwca na deskach Teatru Imka.(-)
Materiał Teatru
30 kwietnia 2014
Spektakle
Machia