Premiera w Teatrze Ochoty

Teatr Ochoty zaprasza na polską prapremierę "Fal" Virginii Woolf w reżyserii Agnieszki Błońskiej. Premiera odbędzie się 18 marca w Studiu Teatralnym Koło w Soho Factory.

"Ryczymy ze śmiechu na widok zniszczenia. Niech rozleci się cała ta pewność. Niech nie pozostanie nam nic." Bernard, Susan, Neville, Jinny, Louis i Rhoda. Virginia Woolf "Fale" Kim są? Czy kiedyś się spotkali? Czy są tylko głosami w czyjejś głowie? Czy to, o czym mówią, określa ich samych, czy tylko jednego z nich? W jaki sposób wyznaczają granice własnego "ja"? "Fale" to poetycka opowieść o poszukiwaniu tożsamości, pytanie o własne miejsce w świecie i sens istnienia. To próba zrozumienia jednostki i wspólnoty oraz nawiązania dialogu między tym, co kobiece i męskie. Bohaterowie "Fal" nie ustają w swoim dążeniu poznania siebie i innych. Czy chodzi im o uzyskanie odpowiedzi? Czy może raczej o poczucie ciągłości własnego trwania?

"Fale", wydane w 1931 roku, uchodzą za jedną z najbardziej eksperymentalnych powieści XX w. Virginia Woolf wykorzystuje tu technikę strumienia świadomości, w którym swobodnie miesza poezję i prozą oraz przedkłada "rytm" nad tradycyjnie rozumianą "akcję". "Fale", prawie w całości oparte na monologach, nieustannie prowokują nas do zadawania tych najbardziej podstawowych pytań o samych siebie. W końcu "przeszłość każdego człowieka jest w nim zamknięta jak karty książki, którą on zna na pamięć, a przyjaciele mogą przeczytać tylko tytuł." (V. Woolf) Virginia Woolf (1882-1941) została okrzyknięta jedną z największych powieściopisarek dwudziestego wieku. Założycielka Grupy Bloomsbury, należy do grupy czołowych modernistów. Jej najbardziej znane powieści to: "Fale", "Do latarni morskiej", "Orlando", "Pani Dalloway".(-) (-)
Materiał Teatru
12 marca 2013
Spektakle
Fale