Premiera, wystawa, spotkanie

Biegniemy, zdobywamy. Czasem w tym pędzie zatrzymuje nas choroba i te pytania, które cały czas próbowaliśmy w sobie zagłuszyć – „po co żyję?” i „czy umrę?” – docierają do nas z całą swoją bezwzględnością. Czasem pytania pojawiają się jako przebłyski – po obejrzeniu filmu czy przeczytaniu książki. Czasem kilka zdań porusza nas tak silnie, że stajemy oniemiali nad cudem życia i grozą śmierci.

Taką moc zatrzymywania mają Zapiski z nocnych dyżurów Jacka Baczaka. Refleksje młodego mężczyzny, który swoją służbę wojskową odpracował jako pielęgniarz w zakładzie dla nieuleczalnie chorych, zdumiewają dojrzałością – opisują okrutną rzeczywistość rozkładu ciał i umysłów, ale sięgają znacznie głębiej. Książka w swoim rytmie, niedopowiedzeniach i przemilczeniach staje się swoistą medytacją nad sensem. I mimo, iż dużo w niej opisów strachu, buntu, bezradności – przynosi ukojenie i nadzieję.

W spektaklu Fragment nieistniejącego świata opartym na Zapiskach... pytania „ostateczne" pojawiać się będą z dwóch perspektyw: młodości [reżysera, który zbiera materiał do reportażu o hospicjum] i starości [człowieka, który kiedyś jako młody chłopak pracował w hospicjum, a po wielu latach leży w tym samym zakładzie].

W foyer na I piętrze Wrocławskiego Teatru Współczesnego od 8 kwietnia oglądać można będzie wystawę rzeźb i grafik autora Zapisków... pt. Śniący.

13 kwietnia po spektaklu [który rozpocznie się o godz. 18.00] zaplanowaliśmy spotkanie z Jackiem Baczakiem.(-)
Materiał Teatru
9 kwietnia 2014