Problemy nurtujące pokolenia nastolatek

W Gnieźnie kolejna międzynarodowa rezydencja artystyczna i kolejna prapremiera w tym sezonie. Tym razem zaproszona do współpracy Jana Ovšonková sięga po tekst Simona Burta - "Nietykalne". Spektakl Teatru Fredry powstaje przy współpracy Instytutu Słowackiego w Warszawie.

Absolwentka Akademii Sztuki w Bańskiej Bystrzycy oraz bratysławskiego Konserwatorium, przegląda się w lustrze międzyludzkich relacji, wychodząc naprzeciw młodym widzom ze znakomitą propozycją teatru nie tylko dla dorastających, ale też i tych całkiem dorosłych. "Nietykalne" to tekst Simona Burta, uznawanego w Anglii za jednego z najbardziej wyróżniających się dramatopisarzy młodego pokolenia. Intrygująca historia dwóch nastolatek, zafascynowanych perspektywą długo oczekiwanej samodzielności, które wynajmują mały pokoik i próbują żyć na własny rachunek - to niezwykłe studium emocji, które intryguje aktualnością młodzieżowego języka i realizmem wyzwań stawianych młodym przez codzienne życie.

"To polska prapremiera świetnego tekstu, który znakomicie ukazuje nam huśtawkę nastrojów oraz totalnie nieprzewidywalnych emocji i problemów nurtujących kolejne pokolenia nastolatek. Myślę, że młoda ekipa realizatorów, która zmierzyła się z tą sztuką, zafascynuje widzów swą żywiołowością i autentycznością" - mówi dyrektor Joanna Nowak.

Scenografia jest dziełem Justyny E. Przybylskiej, absolwentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, która w Teatrze Fredry stworzyła już scenografię do "Naszego miasta" Thorntona Wildera w reż. Piotra Kruszczyńskiego. Muzykę skomponował Peter Gábor - absolwent Akademii Sztuki w Bańskiej Bystrzycy. Na gnieźnieńskiej scenie występują: Dominika Guzek - studentka IV roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, która wystąpiła w spektaklu dyplomowym krakowskiej PWST "Do dna" w reż. Ewy Kaim, nagrodzonym Grand Prix na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2017) oraz - Kamila Banasiak, która zadebiutowała na gnieźnieńskiej scenie w ubiegłorocznej rosyjskiej rezydencji, czyli "Piaskownicy" Michała Walczaka w reż. Jewgienii Boginskiej).

Na premierę "Nietykalnych" - opowieści o odchodzeniu z domu rodzinnego, o poszukiwaniu i odkrywaniu tożsamości, o zachłannym konsumowaniu niezależności i zadawaniu pytań o granice wolności, ale też o przyjaźni, miłości i nieposkromionej potrzebie akceptacji Teatr Fredry w Gnieźnie zaprasza 17 czerwca o g. 19:00 oraz 18 czerwca o g. 18:00.(-) (-)
Materiał Teatru
17 czerwca 2017
Spektakle
Nietykalne
Portrety
Jana Ovšonková