Przegląd teatru dla dzieci i młodzieży "Co nowego?"

Od 10 do 16 grudnia Miejski Teatr Miniatura zaprasza na spotkanie wokół nowych i aktualnie eksplorowanych zagadnień w teatrze dla dzieci i młodzieży. Program przeglądu "Co nowego?" skupia się na trzech takich zagadnieniach: teatrze dokumentalnym dla dzieci i młodzieży, tematach lokalnych w teatrze młodego widza oraz spektaklach skierowanych do młodzieży w wieku 13-16 lat.

W ramach przeglądu będzie można zobaczyć spektakle gościnne: "Über die grenze ist es nur ein schritt (Przez granicę już tylko jeden krok)" Deutsches SchauSpielHaus z Hamburga, opowiadający o trudnej sytuacji imigrantów poprzez historię Afrykańczyka Dede Affula, prapremierę "Męczenników" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie, historię nastoletniego Beniamina, który doznaje religijnego objawienia oraz "Na Warmii dawno, dawno temu" Olsztyńskiego Teatru Lalek, spektakl dla dzieci od 4 lat, którego akcja rozgrywa się nad warmińskimi jeziorami, nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Zagrzebiu.

Miniatura pokaże trzy swoje przedstawienia: "Baltica. Psa na krze", spektakl dokumentalny dla dzieci oparty na prawdziwej, lokalnej historii psa, który w 2010 roku przepłynął na krze połowę Wisły i został wyratowany na wodach Zatoki Gdańskiej przez załogę statku R/V Baltica, "Fahrenheita" teatralizującego przestrzeń laboratorium w opowieści o losach słynnego uczonego pochodzącego z Gdańska oraz ostatnią premierę "Remus" na podstawie kaszubskiej epopei "Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego.

Pokazom spektakli będą towarzyszyły panele dyskusyjne z ekspertami z całej Polski, mające na celu wypracowanie konkretnych wniosków, rozwiązań i wskazówek, które będą mogły stanowić inspirację dla twórców teatru. Odbędą się cztery spotkania: "Lokalne historie w teatrze dla dzieci i młodzieży", "Teatr dokumentalny dla dzieci i młodzieży", "Do kogo mówimy? Współczesny nastolatek jako widz" oraz "Młodzież w teatrze. Formy i tematy". Wezmą w nich udział m.in. Anna Augustynowicz, Jacek Głomb, Michael Müller, Robert Jarosz, Mieczysław Abramowicz, Anna Jarmołowska i Zbigniew Rudziński. Panele będą też transmitowane na żywo w internecie na stronie www.teatrminiatura.pl

Partnerem Miniatury w tym przedsięwzięciu jest Gdański Teatr Szekspirowski, w którym odbędzie się większość przedstawień oraz część paneli. Dwa panele będzie również gościć Instytut Kultury Miejskiej, a otwierający przegląd spektakl "Baltic. Pies na krze" zostanie pokazany w Europejskim Centrum Solidarności. Natomiast ostatnie przedstawienie festiwalu - "Fahrenheit" - zostanie pokazane w świeżo otwartym po remoncie Teatrze Miniatura.

Bilety na popołudniowe spektakle przeglądu w cenach: 21 zł indywidualny, 19 zł rodzinny (od 4 osób), 17 zł grupowy są do nabycia w kasie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w godz. 14.00-19.00 lub on-line. Bilety na spektakle przedpołudniowe można nabyć przed spektaklem w miejscach prezentacji. 11 grudnia studencki czwartek - wszystkie bilety po 17 zł. Na panele wstęp wolny.

***

Bilety | indywidualny 21 zł, rodzinny 19 zł od osoby (od 4 osób), grupowy 17 zł do nabycia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Bilety na spektakle przedpołudniowe do nabycia tylko przed spektaklem w miejscach prezentacji (ECS, GTS, Miniatura).

Bilety na spektakle popołudniowe i wieczorne do nabycia codziennie w godz. 14.00-19.00 w kasie GTS lub on-line.

Uwaga! Studencki czwartek 11 grudnia - wszystkie bilety w cenie 17 zł!

Na panele wstęp wolny.

Rezerwacja | Miejski Teatr Miniatura, tel. 601 628 377

Gdański Teatr Szekspirowski, tel. 58 351 01 01, bow@teatrszekspirowski.pl

Program przeglądu "Co nowego?"

SPEKTAKLE

10 grudnia 2014, 10.00 | Europejskie Centrum Solidarności

Miejski Teatr Miniatura

BALTIC. PIES NA KRZE

Spektakl dokumentalny dla dzieci od lat 5 oparty na prawdziwej, lokalnej historii psa, który w 2010 roku przepłynął na krze połowę Wisły i został wyratowany na wodach Zatoki Gdańskiej przez załogę statku badawczego gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego R/V Baltica.

 

11 grudnia 2014, 10.00 i 18.00 | Gdański Teatr Szekspirowski

Miejski Teatr Miniatura

REMUS

Inscenizacja najważniejszego dzieła literatury kaszubskiej - epopei "Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego. Świat realny miesza się w niej ze światem kaszubskich legend i baśni. Bohaterem opowieści jest Remus, Kaszub, który przez swoją wadę wymowy i niejasne pochodzenie staje się outsiderem. Jako dziecko Remus zostaje poproszony o pomoc przez uwięzioną królewiankę; jako dorosły rusza w podróż po regionie, handlując książkami i tocząc walkę ze Smętkiem, kaszubskim diabłem. Spektakl dla widzów od lat 10.

 

12 grudnia 2014, 11.00 i 18.00 | Gdański Teatr Szekspirowski

Olsztyński Teatr Lalek

NA WARMII... DAWNO, DAWNO TEMU

Spektakl dla widzów od 4 lat oparty na trzech baśniach Marii Zientary Malewskiej. Ich akcja rozgrywa się nie za siedmioma górami, nie za siedmioma rzekami, ale blisko nas, w bardzo konkretnych miejscach, nad konkretnymi warmińskimi jeziorami. Jest to sceniczna podróż, mająca swe źródła w uteatralnionej zabawie dziecka i zapomnianej już sztuce opowiadania. Tworzywem scenicznej opowieści są barwne i przejmujące fabuły, zwykłe przedmioty, nawiązujące swą formą do dziecięcych zabawek proste lalki, animujący i opowiadający aktorzy oraz pobudzona przez nich wyobraźnia widzów. Spektakl był prezentowany na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych w 2012 roku oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Zagrzebiu (Chorwacja) w 2013 roku, gdzie zdobył nagrody za najlepszą animację dla zespołu Olsztyńskiego Teatru Lalek oraz za projekty lalek dla Ireneusza Salwy.

13 grudnia 2014, 15.00 | Gdański Teatr Szekspirowski

Deutsches SchauSpielHaus w Hamburgu

ÜBER DIE GRENZE IST ES NUR EIN SCHRITT [Przez granicę już tylko jeden krok]

Spektakl dla widzów od 10 lat na podstawie tekstu niemieckiego dramaturga i pedagoga teatru Michaela Müllera. Opowiada o trudnej sytuacji imigrantów przez pryzmat historii Afrykańczyka Dede Affula. Imigracja i problem, jak integrować tych, którzy musieli uciekać ze swojego kraju jest bardzo aktualnym i ważnym tematem w Niemczech, ale również coraz bardziej w Polsce. Müller pokazuje, że w ostatecznym rozrachunku wszyscy szukamy tego samego: tożsamości, domu i przyszłości. Przedstawienie było w 2010 roku nominowane do niemieckiej nagrody dla najlepszego teatru dla młodego widza, a w 2011 roku otrzymało nagrodę Mülheimer KinderStücke.

 

13 grudnia 2014, 18.00 | Gdański Teatr Szekspirowski

Miejski Teatr Miniatura

REMUS

14 grudnia 2014, 17.00 | Gdański Teatr Szekspirowski

Teatr Współczesny w Szczecinie oraz Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego

w Wałbrzychu

MĘCZENNICY

Polska prapremiera dramatu Mariusa von Mayenburga w reżyserii Anny Augustynowicz. Historia nastoletniego Beniamina wychowanego w laickim domu, który nagle zaczyna czytać Biblię i próbuje iść drogą Chrystusa, a jego nowe zachowanie powoduje konflikt z matką, nauczycielką i kolegami. W "Męczennikach" religijna wizja świata zderza się ze świecką, ujawniają się różne twarze fanatyzmu. Spektakl dla młodzieży i dorosłych. Za reżyserię tego spektaklu Anna Augustynowicz zdobyła nagrodę na XIV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu, a aktor Konrad Beta grający Beniamina nagrodę za debiut.

 

16 grudnia 2014, 10.00 | Miejski Teatr Miniatura

Miejski Teatr Miniatura

FAHRENHEIT

Spektakl jest adaptacją książki "Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita", jednej z części trylogii gdańskiej Anny Czerwińskiej-Rydel, poświęconej słynnym gdańszczanom. Inscenizacja jest nowatorskim połączeniem teatru i laboratorium badawczego, co pozwala w większym stopniu rozbudzić wyobraźnię dzieci i zafascynować je eksperymentami naukowymi. Dla widzów od 7 lat.(-)
Materiał Teatru
10 grudnia 2014