Puma w Dąbrowie Górniczej

Wczoraj w Dąbrowie Górniczej rozpoczął się po raz XIX Przegląd Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznej 2013 czyli PUMA. W tym roku po raz czwarty impreza miała charakter międzynarodowy.

«Na scenie Hali Centrum w Dąbrowie Górniczej w ciągu trzech dni wystąpią 73 zespoły artystyczne z Domów Pomocy Społecznej. Oprócz aktorów z Polski, pojawi się 7 zespołów zagranicznych m.in. z Łotwy, Litwy i Słowacji.

Festiwal PUMA to forma terapii poprzez sztukę, czyli tzw. arteterapia. Zespoły aktorskie biorące udział w festiwalu przygotowują występy, które prezentują publiczności oraz jury. W czasie Przeglądu Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznej występują osoby starsze oraz niepełnosprawne.

-Festiwal pokazuje, że możemy funkcjonować bawić się i żyć bez względu na wiek. - mówi Małgorzata Janeczek, organizator festiwalu PUMA z Domu Pomocy Społecznej "Pod Dębem" w Dąbrowie Górniczej.

-Bawimy się świetnie i chcemy wszystkim pokazać, że możemy się wspaniale bawić nawet będąc osobami starszymi - mówi Julia Młynarska, mieszkanka Domu Pomocy Społecznej "Pod Dębem" w Dąbrowie Górniczej.

Specjalnym gościem festiwalu jest Krzysztof Respondek - aktor, kabareciarz, piosenkarz. W czasie uroczystej inauguracji festiwalu zaśpiewał zgromadzonej w Hali Centrum publiczności. Oprócz tego, będzie artystycznym opiekunem uczestników.

Patronat honorowy nad festiwalem PUMA jak co roku objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska. Oprócz pierwszej damy swój patronat nad imprezą roztoczyli : Mirosław Sekuła - Marszałek Województwa Śląskiego, Zbigniew Podraza - prezydent Dąbrowy Górniczej, Zygmunt Łukaszczyk - Wojewoda Śląski.

W ramach festiwalu odbywają się również panele dyskusyjne poświęcone terapii osób starszych i niepełnosprawnych. Wstęp na Festiwal PUMA 2013 jest darmowy. Wystarczy przyjść do Hali Widowiskowo Sportowej w Dąbrowie Górniczej. Przegląd Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznych trwa do 16 maja, w tych dniach od godziny 9 do 18 można zobaczyć występy artystyczne zespołów aktorskich»Karol Gruszka
Polska Dziennik Zachodni online
16 maja 2013