Raskolnikow - bohater pozytywny

W Teatrze Fredry 17 kwietnia premiera "Zbrodni i kary", nowatorskiej adaptacji powieści Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, dyrektorki Teatru Ludowego w Krakowie.

- Staram się patrzeć na Raskolnikowa jako na bohatera pozytywnego. Młodego chłopaka, który zagubił się, który pragnie zmienić świat, a nie tylko wygodnie twierdzić, że nic od niego nie zależy - nieco przewrotnie o głównym bohaterze mówi reżyserka i autorka adaptacji, Małgorzata Bogajewska, ubiegłoroczna laureatka najwyższych nagród na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni, XV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu oraz Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Na scenie gościnnie wystąpią: Wojciech Lato - w roli Raskolnikowa i Tomasz Marczyński w roli Razumichina - studenci III roku PWSFTViT w Łodzi, a także Mariusz Saniternik - odtwórca postaci Swidrygajłowa, znakomity aktor Teatru im. Jaracza w Łodzi. Obok nich zobaczymy artystów gnieźnieńskich: Michalinę Rodak w roli Soni, Katarzynę Kalinowską, Annę Pijanowską, Iwonę Sapę, Martynę Rozwadowską, Pawła Dobka, Bogdana Ferenca, Macieja Hązłę, Wojciecha Kalinowskiego, Wojciecha Siedleckiego. Scenografia jest dziełem Macieja Chojnackiego, muzykę napisał Bartłomiej Woźniak.

"Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego, wystawiona będzie w Teatrze Fredry w 150. rocznicę urodzin autora, jest mistrzowską wiwisekcją psychiki człowieka, w którym dobro toczy odwieczną walkę ze złem. To wnikliwe, ponadczasowe studium ludzkiej natury: impulsów, obsesji i lęków, traktat o winie i odkupieniu, dumie i pokorze, odwadze i przerażeniu, pysze i współodczuwaniu. To intrygująca i niepowtarzalna podróż w głąb ludzkich przeżyć. Premiera tego spektaklu stanowić będzie swoistą kulminację podjętych przez Teatr Fredry w tym sezonie rozważań o problemie winy i odpowiedzialności za własne czyny.

Zapraszamy na premierę 17 kwietnia o godz. 18, a także na kolejne spektakle - 19 i 20 kwietnia.(-) (-)
Materiał Teatru
5 kwietnia 2016
Spektakle
Zbrodnia i kara