Recital Joanny Jeżewskiej

9 listopada br. w Piwnicy Warsza (w Teatrze Kamienica) odbędzie się pokaz galowy recitalu Joanny Jeżewskiej – aktorki filmowej, teatralnej, kabaretowej i telewizyjnej, szerszej publiczności znanej m.in. z Kabaretowego Klubu Dwójki, programu Szymon Majewski Show (z cyklu „Rozmowy w tłoku”) czy Kabaretu pod Egidą.

„Szanowne panie. Znalazłam w szatni bruneta, lat około czterdziestu, którego odwiesiłam na numerek 38. Właścicielkę bruneta informuję, że spodziewam się 10% znaleźnego" – czy dojrzałej kobiecie, matce, żonie wypada tak powiedzieć? Niekoniecznie, ale czasami zdarza się tak pomyśleć... W recitalu Martwa natura z kochankiem w tle Joanna Jeżewska stworzy historię pełną zabawnych, damsko-męskich perypetii, okraszonych nutką frywolnego, czasami ironicznego humoru, opowie o nadziejach i rozczarowaniach oraz o miłości – dozgonnej i nieodwzajemnionej, uskrzydlającej i rujnującej. Wymiesza radość ze smutkiem, a żart z nostalgią.

Recital łączy utwory z płyty pt. Martwa natura z kochankiem w tle (wydanej w lutym 2013 roku) z elementami monodramu, zabarwionego komediowym akcentem. Całość stanowi ciekawą opowieść kobiety o kobiecych dylematach, związanych między innymi z mężczyznami. Autorem większości tekstów – zarówno monologów, jak też piosenek – jest Jan Wołek (bard, poeta i malarz). Muzykę do utworów skomponowali m.in. Jerzy Satanowski, Włodzimierz Korcz, Janusz Strobel, a jazzowych aranżacji dokonał zespół Klezzmates.

Kunszt artystki, finezyjność tekstów oraz wspaniała muzyka sprawiają, że Martwa natura z kochankiem w tle wykracza poza granice potocznie pojmowanej piosenki poetyckiej „jest jazzowo, jest balladowo, jest lirycznie" jak mówi sama artystka.(-) (-)
Materiał Teatru
5 listopada 2013