Retransmisja z Paryskiej Opery Narodowej do Multikin

Zaliczany obecnie do światowej czołówki zespół baletowy Opery Paryskiej wskrzesza dwie prace nieżyjącego już George'a Balanchine'a, amerykańskiego artysty gruzińskiego pochodzenia, światowej sławy choreografa, założyciela New York City Ballet.

To właśnie on przetransponował klasyczny balet na musicalową szkołę tańca. Na ten wyjątkowy wieczór baletowy złożą się dwie prace Balanchine'a. Pierwsza z nich powstała w 1970 roku właśnie dla New York City Ballet. To zabawna suita taneczna do ikonicznych kompozycji George'a i Iry Gershwinów. Nosi tytuł „Who Cares?" („Kogo to obchodzi?"). Druga część wieczoru to „Ballet impérial" („Balet carski") do II koncertu fortepianowego G-dur Piotra Czajkowskiego.

Ten balet Balanchine stworzył w 1941 roku dla amerykańskiego zespołu Ballet Caravan. Oddał w nim hołd Mariusowi Petipie, pierwszemu choreografowi „Jeziora łabędziego" i „Dziadka do orzechów".

Przedstawienie przygotowane przez balet Opéra national de Paris.

Paryska Opera Narodowa: Balet i opera
Paryska Opera Narodowa należy – obok mediolańskiej La Scali, nowojorskiej The Metropolitan Opera i londyńskiej Covent Garden – do ścisłej czołówki najlepszych teatrów operowych na świecie. Jej dodatkowym atutem jest niezwykle utalentowany zespół baletowy.

Ten pierwszy teatr Francji od ponad 350 lat wyznacza drogę europejskiej sztuce operowej i baletowej.

To na jego deskach wystawiał swoje dzieła Jean-Baptiste Lully, francuski kompozytor włoskiego pochodzenia, operowy kapelmistrz na dworze Ludwika XIV. W Operze Paryskiej odbyła się zakończona skandalem prapremiera Don Carlosa Verdiego. Dziś Paryska Opera Narodowa gra w dwóch teatrach: w eklektycznym Palais Garnier i w nowoczesnej Opéra Bastille. Ma swoim repertuarze kilkadziesiąt tytułów.

Występowały tu i występują największe gwiazdy, z legendarną Marią Callas na czele. Teatr ten od kilkunastu lat prowadzi transmisje swoich przedstawień do kin.

Spektakl trwa około 2 godzin (w tym przerwa).
Bartłomiej Majchrzak | dyrektor ds. dystrybucji kinowej / cinema distributio
Retransmisja z Paryskiej Opery Narodowej do Multikin: 16 marca 2023 • czwartek • 18:00Bartłomiej Majchrzak
Multikino S.A.
11 marca 2023