"Retro wieczór o miłości" w STT

Sopocki Teatr Tańca zaprasza 25 października na "Retro wieczór o miłości", z udziałem gości specjalnych - Iwony Olszowskiej i Anny Królicy.

Zima zbliża się nieubłaganie, więc by podgrzać atmosferę, pokażemy aż dwa spektakle o miłości. Jeden z perspektywy damsko- męskiej pary, drugi z perspektywy singla płci żeńskiej. Oba czarno-białe, niczym w starym kinie opowiadają tańcem o emocjach związanych z miłością - to coś, co w dzisiejszym świecie tańca niemal się nie zdarza...

Choć nie celebrujemy oficjalnie 15-lecia swojego istnienia, postanowiliśmy z sentymentu wznowić jeden z najstarszych i najbardziej ukochanych spektakli - "Art Cafe". Aby wieczór dopełnić i dodać innej - solowej perspektywy, zaprosiliśmy do wspólnego wieczoru damę polskiego tańca współczesnego - Iwonę Olszowską, która pokaże swoje kultowe "Kilka piosenek o miłości".

O historii tańca w Polsce i o książce "Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu" opowie krytyczka i teoretyczka tańca - Anna Królica (Kraków).

O "Art Cafe"

W pewnej kawiarni w Paryżu, a może w Warszawie... nad ranem, a może bardzo późnym wieczorem, w opustoszałej sali kelnerka niosąc nad swoja głową jak tacę ebonitową płytę długogrającą, nastawia stary patefon, po chwili zjawia się ON... Wielbiciel kawy, a może wielbiciel kelnerki... Ona spłoszona, nieśmiała, w uniżonej pozycji usługującego, spogląda z boku na wyśnionego, pewnego siebie, dobrze ubranego gentlemana. On patrzy spokojnie, chociaż nie ulega wątpliwości, że serce ma gorące. Sopocki Teatr Tańca (dawniej Teatr Okazjonalny) przenosi nas w "Art Cafe", do zapomnianej epoki paryskiego szyku, wystylizowanych ruchów, bon tonu, do świata, w którym rytm wyznacza szum starej, zdartej płyty i piosenek Josephine Baker.

"Art Cafe" jest spektaklem, który najdłużej spośród wszystkich innych, pozostawał w aktualnym repertuarze teatru. W ciągu wielu lat był prezentowany na wielu scenach w Polsce, a także na Litwie, w Portugalii i w Niemczech, wszędzie ciesząc się uznaniem publiczności. Z okazji 15-lecia teatru, zaprezentujemy jego rekonstrukcję.

"Art Cafe"

Choreografia: Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk Tańczą: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk Kostiumy: Eliza Śliwa Scenografia: Jacek Krawczyk, Piotr Czajkowski; Muzyka: Josephine Baker, Goldfrapp Czas trwania: 20 minut Zdjęcie: Dorota Borucka - Gan Premiera: 24.11.2001 Sala Filharmonii Kameralnej im. W. Rajskiego w Sopocie

"Kilka piosenek o miłości" - spektakl solowy Iwony Olszowskiej (Kraków) pomysł i choreografia: Iwona Olszowska muzyka: Flesh Quartet "Fire fire", Franka Potente "Fly with me", Michael Brook "Truck attack", Blimp wykonanie: Iwona Olszowska czas: 25 minut premiera: 20.08.2008, Poznań

"Miłość - temat stary jak świat i eksploatowany przez wszystkie z możliwych sztuk. Ciemność, potem nieśmiałe światło i trochę dymu. Zdaje się, że siedzimy w lokalu obfitującym w dym papierosowy. Pojawia się bohaterka. Zamknięta w sobie kobieta w czarnym kapeluszu siedzi w zadymionej knajpie, pije kawę i pali. Nie widzimy jej twarzy, gdyż rondo skutecznie ją ukrywa - to ikona kobiecości, a może nawet każdego człowieka, który będąc zagubiony w świecie szuka tego, co najważniejsze, tego, co nada sens jego życiu. Tancerka siedzi na podłodze i wykonuje spontaniczne ruchy podnosząc do ust, to filiżankę, to papierosa". (Izabela Stańdo)

Teatr na Plaży o godz. 19.00 Bilety: 30 Zł N i 20 zł U Rezerwacje: sopot.dance.theatre@gmail.com(-) (-)
Materiał Teatru
24 października 2013
Spektakle
Art Cafe