Rock w teatrze

Gliwicki Teatr Muzyczny przygotował kolejną premierę. W przyszłym tygodniu na deskach GTM zostanie wystawiony słynny musical HAIR

Szykuje się prawdziwa gratka dla miłośników rocka. Wyróżnikiem spektaklu jest jednak nie tylko rewelacyjna muzyka („Aquarius”, „Good Morning Starshine”, „Let the Sunshine In”), ale i jego fabuła – afirmacja wolności, miłości i pokoju.

HAIR został po raz pierwszy zaprezentowany w nowojorskim Biltmore Theatre w 1968 roku. Musical różnił się od zdecydowanej większości ówczesnych produkcji scenicznych. Był artystycznym manifestem epoki hippisowskiej. Traktował o rewolucji dzieci-kwiatów, wprowadzając na broadwayowską scenę niespotykaną wcześniej tematykę: rasizm, narkotyki, ubóstwo, wolną miłość. Pod koniec lat siedemdziesiątych Milos Forman nakręcił swój kultowy film HAIR, co dodatkowo przyczyniło się do utrwalenia legendy musicalu Galta MacDermota (libretto i teksty piosenek – Gerome Ragni James Rado).

Twórcą gliwickiej inscenizacji jest Wojciech Kościelniak – autor premierowej polskiej realizacji z Gdyni z 1999 roku. Dwuaktowy musical zostanie zaprezentowany w nowym polskim przekładzie Jacka Mikołajczyka. Kierownictwo muzyczne objął Piotr Dziubek. Choreografia jest dziełem Beaty Owczarek i Janusza Skubaczkowskiego, a scenografię opracował Damian Styrna.

W spektaklu wystąpią m.in. wyłonieni w castingu młodzi adepci sztuki scenicznej, w tym Łukasz Szczepanik, student krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a także Andrzej Skorupa i Rafał Szatan, znani z obsady gliwickiego „High School Musical”. Na scenie pojawią się też zawodowi artyści. W żeńskich rolach będziemy zaś mogli obejrzeć Oksanę Pryjmak-Malczyńską (wcieliła się w postać Peggy w „42. ulicy”), Karolinę Adamską, absolwentkę gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego oraz Wiolettę Białk, solistkę GTM. Premierę HAIR zapowiedziano na sobotę, 22 maja.(luz)
MSI
17 maja 2010
Spektakle
Hair