Rosnąć do wolności

W sobotę na Sopocką Scenę Off de BICZ powraca spektakl "Powiększenie" w wykonaniu Joanny Czajkowskiej.

Czajkowska to tancerka, choreograf i pedagog tańca. Najpierw występowała w Teatrze Patrz Mi Na Usta i Gdańskim Teatrze Tańca. Od blisko 11 lat związana jest z Teatrem Okazjonalnym, w którym występuje wspólnie z Jackiem Krawczykiem. 

To jedne z najbardziej znanych postaci trójmiejskiego środowiska teatralnego związana z tańcem współczesnym, jednak w jednym z wywiadów artystka przyznała z goryczą: "Teatr tańca to dziedzina sztuki, która w Polsce właściwie nie istnieje. Nie ma w naszym kraju systemu, który wspierałby tę formę tańca". Pomimo boomu na taniec, coraz trudniej jest pozyskać widza, który tę formę artystycznej działalności kojarzy z programem telewizyjnym i rumbą, a nie odmienną, wymagającą formą ekspresji. 

Tym bardziej zwolennicy tej dziedziny sztuki powinni wspierać takie spektakle jak "Powiększenie", które zebrało po premierze entuzjastyczne recenzje. To spektakl solowy, którego najważniejszym motywem jest sam proces życia i poznanie samego siebie, jako jednostki. 

Jean-Paul Sartre, do którego odnosi się ten projekt, uważa, świadomość wolności może także przynieść smutek i udrękę, bo jeśli wszystko jest możliwe, możliwe także jest to, czego nie chcemy, lub czego się boimy. Jednak, owa wolność może być także źródłem radości i siły, jak twierdził Sartre, nie ma bardziej optymistycznej doktryny, niż ta, która mówi, że przeznaczenie człowieka powierzono jemu samemu. 
Tylko trzeba do tego dorosnąć. 

Sopot, 16.05. Scena Off de BICZ, ul. Mamuszki 2. Godz. 19. Bilety - 8-10 zł
(ml)MA
Dziennik Bałtycki
16 maja 2009
Spektakle
Powiększenie