Rozmowy, dyskusje

Już po pierwszym dniu i oficjalnej inauguracji 28. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Początek był naprawdę mocny. Relacja jutro rano, było co oglądać, i na pewno będzie o czym rozmawiać. Na rozmowy zapraszamy do Piwnicy Zamkowej, gdzie w tym roku działa klub festiwalowy.

A poważniejsza dyskusja już jutro - 23 maja o godz. 13.00 w Klubokawiarni Aquarium ma się odbyć panel dyskusyjny Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA pod poważnym tytułem „Dokąd idziemy?".

POLUNIMA, czyli powstały w 1961 r. Polski Ośrodek Union Internationale de la Marionnette (UNIMA) – międzynarodowego stowarzyszenia lalkarskiego działającego od 1928 r., zrzesza polskie teatry lalek, głównie instytucjonalne. Jego siedziba znajduje się w Łodzi. Stowarzyszenie inicjuje i organizuje współpracę lalkarzy oraz wszystkich zainteresowanych rozwojem lalkarstwa, ułatwia lalkarskie kontakty międzynarodowe i popularyzuje UNIMA w Polsce i działalności POLUNIMA w świecie.

Wydaje też najważniejsze lalkarskie czasopismo, czyli „Teatr Lalek". Pismo poświęcone jest krytyce, dokumentacji, historii i teorii teatru lalek; dzięki podejmowaniu bardzo różnorodnych tematów (m.in. teatr alternatywny, dramaturgia, plastyka, sztuki wizualne, nowe media) jest otwarte także do czytelnika spoza środowiska lalkarskiego.

POLUNIMA przyznaje własne nagrody: Dyplom Honorowy za pielęgnowanie tradycyjnych wartości sztuki lalkarskiej, wręczany w czasie festiwali i jubileuszy teatralnych wybitnym krajowym i zagranicznym twórcom teatru lalek oraz nagrodę dla najbardziej obiecującego aktora lalkarza młodego pokolenia, przyznawaną corocznie za miniony sezon teatralny.

Aktualnie Zarząd Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA tworzą: Waldemar Wolański (prezydent), Krystian Kobyłka i Lucyna Kozień (wiceprezydenci) oraz Jacek Malinowski i Robert Drobniuch (członkowie zarządu).

 (-) (-)
Materiał organizatora
23 maja 2018