Rozstrzygnięcie Konkursu o Złotego Yoricka 2016

Znamy zwycięzcę 23. Konkursu na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira w sezonie 2015/2016!

Tegorocznym zdobywcą Złotego Yoricka jest Teatr Powszechny w Warszawie za spektakl „Juliusz Cezar" w reżyserii Barbary Wysockiej.
Jury w składzie: Jacek Kopciński, Barbara Świąder-Puchowska i Jacek Wakar decyzję podjęło jednogłośnie. W uzasadnieniu czytamy:
„Juliusz Cezar" w reżyserii Barbary Wysockiej łączy w sobie bardzo nowoczesne myślenie o Szekspirze – w kontekście teatru politycznego – i to teatru, który wychodzi poza prosty teatr aluzyjny. Wielka w tym zasługa zarówno reżyserki, która świetnie interpretuje Szekspira, jak i scenografki Barbary Hanickiej – fotele teatralne, które są rzymską trybuną, ale także Rzymem, który płonie. To także zespołowo bardzo równo, dynamicznie i silnie zagrane przedstawienie.

Wysocka wnikliwie zinterpretowała tekst dramatu Williama Szekspira, a drobne wtręty reżyserskie jedynie podkreślają to, co napisał autor. Nie jest to typowa dla współczesnego teatru politycznego sytuacja. Współcześni reżyserzy nader często osadzają na kanwie tekstu Szekspira własną opowieść. Tu mamy do czynienia z próbą głębokiego odczytania tekstu, który rozpoznajemy jako niezwykle aktualny. A Szekspir w „Juliuszu Cezarze" doskonale opisał mechanizm przewrotu politycznego. Odkrył, że dokonana zbrodnia, przemoc, gwałt, zawsze w końcu nas doganiają. Że nie można budować niczego dobrego na aktach przemocy i terroru.

W 23. edycji Konkursu o Złotego Yoricka wzięło udział 15 spektakli. Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Prof. Jerzy Limon oraz selekcjoner Łukasz Drewniak - teatrolog, redaktor i recenzent Didaskaliów i miesięcznika "Teatr", współpracujący z TVP KULTURA oraz portalem Teatralny.pl, do finału konkursu wytypowali trzy przedstawienia:

1. „Hamlet" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
2. „Juliusz Cezar" w reżyserii Barbary Wysockiej z Teatru Powszechnego w Warszawie
3. „Burza" w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie

Tym samym spektakle te zostały zaprezentowane w ramach 20. Festiwalu Szekspirowskiego, który odbył się w dniach 29 lipca – 7 sierpnia 2016 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz na trójmiejskich scenach.

O Konkursie:
„Konkurs na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira" (w skrócie: Konkurs o Złotego Yoricka), odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku i stanowi swoiste podsumowanie polskich szekspirowskich realizacji danego sezonu artystycznego.

W ramach Konkursu swoje realizacje pokazywali najwięksi polscy reżyserzy, jak: Krzysztof Warlikowski, Maciej Prus, Grzegorz Wiśniewski czy Jan Klata. Spektakle nagrodzone w Konkursie (główną nagrodą jest Złoty Yorick) są prezentowane podczas Festiwalu Szekspirowskiego.Magdalena Hajdysz
Materiał organizatora
8 sierpnia 2016
Spektakle
Juliusz Cezar
Portrety
Barbara Wysocka