RST VizuArt to nowa formuła Spotkań Teatralnych

RST VizuArt Festiwal Scenografów i Kostiumografów - pod taką nazwą odbędzie się 51. edycja Rzeszowskich Spotkań Teatralnych. Festiwal, który zaplanowano na 17-25 listopada, skoncentruje się na aspekcie scenografii i kostiumów w teatrze.

Będzie to zarazem I edycja RST VizuArt.

Pomysłodawca festiwalu, Remigiusz Caban, dyrektor teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, gospodarza spotkań, tłumaczył w czwartek na konferencji prasowej, że zmodyfikowanie dotychczasowej formuły imprezy jest próbą uczynienia znanego przeglądu, który ma już swoją publiczność i tradycję, imprezą o nieco ostrzejszym wyrazie. Chodzi o to, aby nadać przeglądowi charakter konkursu, zainteresować nim także publiczność w całym kraju.

- Chcemy wpisać RST w nurt festiwalowy ogólnopolski, ale żeby to zrobić musieliśmy stworzyć propozycję wyrazistą, oryginalną. Będziemy realizować festiwal, który będzie ogniskował uwagę na tym, co widzialne w teatrze, sferze wizualnej - mówił Caban.

Zauważył, że dotychczas w kraju nie ma takiego festiwalu, który by nagradzał scenografów i kostiumografów, czyli artystów dotąd pomijanych w ruchu festiwalowym. - Mają swój festiwal reżyserzy, dramaturdzy, muzyka teatralna, ale nie ma tej sfery, która teatr właściwie konstytuuje - ocenił Caban.

Dyrektor artystyczny festiwalu prof. Leszek Mądzik zaznaczył, że organizatorom zależy na tym, by dostrzec i docenić to, co w teatrze jest obrazem, i artystów, którzy go tworzą. Jak tłumaczył, ci, z którymi podzielił się tym pomysłem, mówili, że to jest "wielka biała plama". - My chcemy dostrzec obraz w teatrze. Przez to, że nie było to silnie zauważane przez różne festiwale w Polsce, ci artyści czuli, że nie są ważni, że to jest coś wypadkowego, śladowego; najpierw jest nagradzany reżyser, autor - mówił Mądzik.

Organizatorzy podkreślali także, że właśnie z Rzeszowem związany był prof. Józef Szajna, aktor, reżyser, którego twórczość kojarzy się silnie z wizualną sferą teatru. Mądzik dodał, że tym festiwalem chce spłacić dług, oddać hołd mistrzom, których cenił i znał, takich jak Tadeusz Kantor i Józef Szajna.

- To jemu zawdzięczam, że zagrałem przed wielu, wielu laty pierwszy raz w Warszawie spektakl. To on wprowadził mnie do związku plastyków, kiedy ja jeszcze ślepo błądziłem w tym, co robię - wspominał dyrektor artystyczny festiwalu.

Caban zastrzegł, że nie chodzi o odcięcie się od dotychczasowej tradycji Spotkań Teatralnych, lecz o zmodyfikowanie imprezy.

Organizatorzy nie chcieli jeszcze zdradzić, które teatry zostaną zaproszone do udziału w imprezie. Wiadomo jedynie, że będzie ich nie więcej niż 10. Dobór repertuaru skoncentruje się m.in. na różnorodności przekazu plastycznego, choć poziom sztuk i prezentacji aktorskiej będzie równie ważny.

- Nie może być to scenografia, która jest tylko ornamentem, ozdobą, kusi samą urodą widowiska, a nie ma jakiegoś mądrego przekazu czy czegoś, co chcemy, aby przez ten obraz do nas dotarło - tłumaczył Mądzik.

Imprezą towarzyszącą festiwalowi VizuArt będzie Multimedia Szajna Festiwal, który dotąd był samodzielną imprezą. Caban wyjaśnił, że był on - w jego odczuciu - hermetyczny, a "jako element festiwalu zafunkcjonuje lepiej".

- Teatr, który szczyci się Szajna Galerią, miasto, które wydało znanego na całym świecie mistrza inscenizacji, wirtuoza teatralnej plastyki - Józefa Szajnę, ma zaszczyt i obowiązek stać się raz w roku stolicą teatralnej wizji - napisano w specjalnym informatorze, poświęconym imprezie.

Wśród jurorów VizuARt-u znajdzie się, oprócz Leszka Mądzika jako przewodniczącego jury, Krystyna Zachwatowicz-Wajda (aktorka, reżyser, scenograf teatralny i filmowy), Zofia de Ines (scenograf teatry, operowy, baletowy, filmowy i telewizyjny), Henryk Waniek (krytyk sztuki), Zbigniew Taranienko (teoretyk teatru, krytyk sztuki i literatury) i Remigiusz Caban (reżyser teatralny, dramaturg, dyrektor rzeszowskiego teatru).

Dotychczas na festiwal udało się zgromadzić 250 tys. zł, z czego 100 tys. pochodzi od ministra kultury, a 150 tys. od marszałka województwa. Caban wyraził nadzieję, że uda się pozyskać jeszcze środki finansowe od sponsorów.(-)
PAP
14 czerwca 2012