Rusza pełnoletni festiwal

Festiwal Teatrów Moraw i Śląska organizowany przez Teatr Cieszyński w Czeskim Cieszynie ma już 18 lat! W terminie 5 – 10 listopada nad Olzą wystąpią teatry lalkowe i dramatyczne trzech narodowości: polskiej, czeskiej i słowackiej. Nie zabraknie także akcentu muzycznego.

Głównym celem Festiwalu TMŚ jest prezentowanie publiczności w Czeskim Cieszynie tego, co jest najlepsze i najciekawsze w teatrach ościennych z Czech, Słowacji i Polski. Co istotne, repertuar imprezy dobierany jest w taki sposób, by przyciągnąć zarówno widzów dorosłych, jak i dzieci. Także i w tym roku nad Olzą wystąpią lalkarze prezentujący bajki dla najmłodszej publiczności – będzie to „O zbójniku Ondraszku" Sceny Lalek „Bajka" w reżyserii Tomáša Kočko oraz „Stříhali dohola Josefa Kainara" Teatru Lalkowego z Ostrawy w reżyserii Václava Klemensa.

Z kolei w kontekście tegorocznych propozycji festiwalowych dla widzów dorosłych warto wspomnieć spektakl „Chacharije" Sceny Kameralnej „Arena" z Ostrawy – teatru, który podczas 17. edycji Festiwalu TMŚ otrzymał Grand Prix. Reżyserii przedstawienia „Chacharije" podjął się znany czeskocieszyńskiej publiczności Janusz Klimsza. Podobnie jak w roku ubiegłym z Polski przyjedzie nad Olzę Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego z Płocka. Po doskonałym przedstawieniu „Poskromienie złośnicy", które również zdobyło wyróżnienie podczas zeszłorocznego festiwalu, płocki zespół teatralny zaprezentuje spektakl „Myszy Natalii Mooshaber" w reżyserii Marka Mokrowieckiego. Natomiast ze Słowacji przyjadą Teatr im. J. G. Tajovskiego ze Zwolenia z musicalem „Balada pre banditu" w reżyserii Petra Palika, a także częsty gość Festiwalu TMŚ – Teatr Kameralny Martin, który tym razem pokaże klasykę „Višňový sad" Czechowa w reżyserii Romana Poláka.

Podczas 18. edycji Festiwalu TMŚ nie zabraknie także propozycji koncertowych. 7 listopada o godz. 19.00 na scenie Teatru Cieszyńskiego odbędzie się koncert Lucie Bergerovej i jej gości, podczas którego wybrzmią wielkie hity filmowe i musicalowe. Pełny program tegorocznego festiwalu oraz cennik można znaleźć na stronie internetowej Teatru Cieszyńskiego, tutaj: http://www.tdivadlo.cz/festival-dms Pod podanym adresem można także dokonać internetowej rezerwacji biletów.Małgorzata Bryl-Sikorska
Blog Teatr to my
3 listopada 2018