Rusza Wioska Artystyczna Janowo

W ramach rozpoczęcia działalności tegorocznego, piątego już sezonu Wioski Artystycznej Janowo, 2 lipca w janowskiej galerii odbędzie się wernisaż prac polskiej malarki i ilustratorki oraz animatorki kultury Marty Frej. Obrazy z jej podpisami o charakterze feministycznym, ilustrują współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce, tym razem pojawią się w Janowie.

Punktem wyjścia do cyklu obrazów Marty Frej było zaproszenie kobiet do dokończenia zdania „Jestem silna, bo..." oraz wysłania zdjęcia, które zostało rysunkowo przetworzone przez artystkę i zestawione z tekstem.

„Nie spodziewałam się, że specjalnie założona w tym celu skrzynka mailowa (...) będzie mi się śnić i krzyczeć historiami niewiarygodnie smutnymi, często przerażającymi, ale przecież rozpoznanymi przez ich bohaterki jako wzmacniające. Nie spodziewałam się, że dostanę tyle świadectw przemocy wobec kobiet. Nie spodziewałam się, że rysunki umieszczane przeze mnie sukcesywnie w sieci wzbudzą takie kontrowersje (...). Nie spodziewałam się, że dostanę tyle podziękowań od kobiet, które znały, że to proste ćwiczenie dużo im dało i powtarzają je regularnie, bo dobrze im to robi. Nie spodziewałam się, że będę miała ciary, kiedy podczas wystaw spotykam moje bohaterki w realu. Nie spodziewałam się, że projekt będzie miał również kontekst społeczno - polityczny, bo pojawią się w nim postaci mówiące o konkretnych bieżących sprawach, takich jak strajk nauczycieli, debata wokół LGBT, czy przestępstwa seksualne księży (...)" - pisze o swojej działalności Marta Frej.

Artystka urodziła się w 1973 roku w Częstochowie, jest prezeską Fundacji Kulturoholizm i współzałożycielką i koordynatorką (wraz z Tomaszem Kosińskim) Klubu Krytyki Politycznej. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w 2004 r.

W latach 2005 - 2009 była asystentką w Pracowni Malarstwa i Rysunku Marka Czajkowskiego łódzkiej ASP. Jest też laureatką nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, w kategorii prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci za twórczość artystyczną zaangażowaną w obronę praw kobiet i równości płci.

Marta Frej to także współautorka (z Agnieszką Graff) książki „Memy i grafy" oraz ilustratorka książki „Brakująca połowa dziejów" Anny Kowalczyk. W 2017 r. otrzymała nagrodę plebiscytu O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu za nadanie memom rangi artystycznego dzieła, za feministyczną sztukę w internecie, która dzięki swojej aktualności i bezkompromisowości ma prawdziwą siłę. Współorganizowała Festiwal Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej Arteria w Częstochowie. Od sierpnia 2020 r. mieszka i prowadzi pracownię w Gdyni.„Charakter działania artystki: zadanie pytania niczym w marketingowej ankiecie i popowa forma tych rysunków, jest paradoksalna i bardzo przewrotna, bo odwraca reguły rynkowej i kulturowej gry społecznej.

Chwytliwe i popularne rysunki zostają nacechowane treścią spychaną na margines bądź stanowiącą silny polityczny komunikat" - pisał Stanisław Ruksza – historyk sztuki, kurator, wykładowca, autor tekstów.

Wernisaż to część ruszającej właśnie Wioski Artystycznej Janowo, w której przez całe wakacje na turystów i okolicznych mieszkańców spragnionych artystycznych wrażeń czekają m.in. spektakle dla dzieci i dorosłych, koncerty, wystawy, gra wiejska oraz dwa pokoje zagadek.
Pomiędzy spektaklami można odwiedzić m.in. galerie z wystawami zdjęć, obrazów i rysunków, kawiarnię z domowym ciastem oraz stoiskami z produktami eko, jak również antykwariat i księgarnię.

W ramach uroczystego otwarcia sezonu 2022 w sobotę 2 lipca o godz. 20.15 aktorzy zapraszają na scenę Teatru Komedii Impro na „Spektakl Otwarcia". Jak zapewniają - będzie to szalone i nieprzewidywalne przedstawienie improwizowane, które powstanie bez scenariusza, na zawołanie i na oczach publiczności.

Dzień później, czyli 3 lipca, bajką „Wielka misja małych dzieci" zainauguruje działalność Teatr Dla Dzieci. Podczas improwizowanego spektaklu to właśnie najmłodsi dadzą wyzwania aktorom, wymyślą niebezpieczne misje i przeszkody, a potem - jeśli tylko zechcą - wejdą na scenę, aby zagrać na niej razem z zawodowcami.

Z kolei scenę Teatru Małomiasteczkowego w Karnicach otworzy 8 lipca Olga Bończyk, która zaprezentuje recital „Piosenki z klasą". Jak zapowiada artystka, będzie to sentymentalna, piękna podróż w czasie, podczas której swoje wspomnienia z dzieciństwa przeplatać będzie anegdotami związanymi z zawodową drogą artystyczną.

Do 28 sierpnia janowskiej publiczności zaprezentują się artyści i zespoły teatralne z całej Polski, m.in. z Łodzi, Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Będą to aktorzy Teatru Komedii Impro w Łodzi, artyści skupieni wokół tekściarza i reżysera Rafała Kmity, czyli Piotrek Plewa i Olek Talkowski, duet stand-upowy Krzysztof Kasparek i Alan Pakosz, Klaun Feliks, Improkracja, Teatr Małe Mi, Teatr Improwizacji AFRONT, Grupa Ludzi, Ewa Lorska, Robert Kudelski, Anna Dijuk-Bujok, Iwona Chołuj, Agnieszka Różańska, Jakub Gąsowski i Dorota Chaniecka.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, łódzkie Muzeum Tradycji Niepodległościowych proponuje turystom odwiedzającym Wybrzeże Rewalskie, a w szczególności Wioskę Artystyczną Janowo, rozrywkę spod znaku historii: krótką grę terenową oraz zabawę intelektualną w dwóch pokojach zagadek: „Jan Kowalewski – Mistrz szyfrów" i „Halina Szwarc – James Bond w spódnicy".

__

Wioska Artystyczna działa we wsi Janowo w gminie Karnice od 2018 roku. Wcześniej w kilku osiemnastowiecznych poniemieckich zabudowaniach mieszkało jedynie kilka osób. Od pięciu lat Janowo podczas wakacji wręcz tętni życiem. Stało się atrakcją kulturalno-artystyczną i miejscem pracy twórczej dla miłośników wszelkiego rodzaju sztuki. Bilety na spektakle i koncerty dostępne są na stronie www.janowo.art lub bezpośrednio przed wydarzeniami.

Wstęp do galerii jest bezpłatny.Adam Owczarek
Materiał organizatora
1 lipca 2022