Ruszył Festiwal

Wczoraj ruszyły 5. Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr" 2014, impreza, na której spektakle przedstawiają reżyserzy mający nie więcej niż 10 przedstawień na profesjonalnych scenach. W tym roku o nagrody ubiega się sześć spektakli.

Dzisiaj wystawione zostaną: "Disco Pigs" Stowarzyszenia "Teatr Rawa" z Katowic w reż. Karoliny Maciejaszek oraz "Miedziankę" Teatru im. Cypriana Kamila Norwida z Jeleniej Góry w reż. Łukasza Fijała.

W sobotę Teatr im. Wiliama Horzycy z Torunia pokaże spektakl "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" w reż. Cezarego Ibera, a Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie "Plac Waszyngtona" w reż. Marty Kwiecień.

Konkursowe przedstawienia oceniać będzie jury w składzie: Dorota Ignatjew (reżyserka, wicedyrektor ds. artystycznych Teatru Zagłębie w Sosnowcu), Aneta Kyzioł (krytyk teatralny), Zenon Butkiewicz (dyr. departamentu narodowych instytucji kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Pula nagród tegorocznego festiwalu wynosi 14 tys. zł. Połowę tej kwoty otrzyma reżyser najlepszego spektaklu. Werdykt jury ogłosi w niedzielę wieczorem na finałowej gali, podczas której Teatr Dramatyczny miasta stołecznego Warszawy wystawi "Cudotwórcę" w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego z udziałem Adama Ferencego, Marty Król i Andrzeja Blumenfelda.

Będzie to drugi pozakonkursowy spektakl festiwalu. W minioną środę publiczność obejrzała brawurowy monodram Izy Kały "Kredyt zaufania". Przedstawienie utrzymane w konwencji kursu rozwoju osobistego zdobyło w ub.r. główną nagrodę 1. Koszalińskich Dni Monodramu - Debiuty.

Organizatorem imprezy jest Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie. Budżet festiwal wynosi nieco ponad 200 tys. zł. Połowa tej kwoty to dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(-) (-)
(PAP)
13 czerwca 2014