Rzeszowski teatr dla Anny Jantar

W styczniu tego roku w rzeszowskim teatrze miała miejsce premiera musicalu pod tytułem "Nic nie może wiecznie trw@ć". Został on okrzyknięty hitem mijającego sezonu.

Anna Jantar, a właściwie Anna Maria Szmeterling, przyszła na świat 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu. Zdawała do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, jednak nie została przyjęta z powodu braku miejsc. Karierę muzyczną zaczynała jako wokalistka zespołu Waganci. Tam też poznała swojego przyszłego męża, pianistę, Jarosława Kukulskiego. Karierę solową, już pod pseudonimem, rozpoczęła w 1972 roku, po zdaniu egzaminu zawodowego. Zginęła w pobliżu warszawskiego Okęcia w katastrofie samolotu lecącego z Nowego Jorku 14 marca 1980 roku.

To właśnie pamięci tragicznie zmarłej wokalistki spektakl jest dedykowany. Przez cały czas trwania musicalu, towarzyszą nam jej piosenki. Przeboje niezapomnianej piosenkarki w większości wykonuje Małgorzata Pruchniak. 

To w bardzo interesujący sposób skonstruowany komedio-dramat, wzbogacony sekwencjami multimedialnymi. Chociaż można odprężyć się wygodnie siedząc w fotelu, nie sposób oderwać oczu od sceny i nawet na moment „wyłączyć się”, gdyż ciągle dobiegają nas dźwięki przebojów z tamtych lat. Przebojów, które niegdyś każdy znał i w rytmie których, przetańczył niejedną, długą noc.

Musical opowiada historię, w której przeszłość zderza się z teraźniejszością. A wszystko pod wpływem aborygeńskiego święta rodem z Australii. W sennej retrospekcji powracają barwne lata młodości, sytuacje z przeszłości. Twarze, które zagubiły się z biegiem lat i uczucia, które spłonęły w żarze codzienności. To co zostało utracone, tej nocy znowu istnieje, jest namacalne. Bohaterki spektaklu raz jeszcze mogą przeżyć to, co trwało jedynie na kartach pamięci.

Ten po części melancholijny i nostalgiczny wieczór wspomnień, to także duża dawka obyczajowego humoru i dobra zabawa. Nieraz na twarzy pojawi się uśmiech, a w oku znajmy błysk. Cudowna muzyka, dynamiczne sceny zbiorowe i oddanie aktorów to właśnie sukces tego spektaklu. Tworzą razem nastrój, który warto poczuć.

Miała tę okazję pani Halina Szmeterling, matka Anny Jantar, bowiem 22 maja zasiadła na widowni Teatru Siemaszkowej. W skupieniu oglądała wspomnienia po swej córce, których autorami byli rzeszowscy aktorzy. I oczywiście reżyser, Remigiusz Caban. Całemu zespołowi była wdzięczna za to widowisko. Ze łzami w oczach odbierała kwiaty z rąk dyrektora teatru, Przemysława Tejkowskiego.

Spektakl prawdopodobnie pojawi się w repertuarze na nadchodzący sezon.Maciej Doryk
Dla Dziennika Teatralnego (Rzeszów)
23 czerwca 2009