Scena w Parole Art Bistro

W piwnicznej przestrzeni nowopowstałego Parole Art Bistro w podziemiach pod rzeszowskim Teatrem im. Wandy Siemaszkowej Wojciech Kwiatkowski wystąpił w monodramie „Jak trudno wyzwolić się z ciała", z wierszy Romana Brandstaettera. Scenariusz przygotował Jan Nowara, skrótową scenografię Katarzyna Trzyna-Tanasiewicz.

Tak w Rzeszowie pojawiła się działalność teatralna w nowej przestrzeni, bo w podziemiach dawnej, zabytkowej willi Holzerów popularnej „Holzerówce", wzniesionej w 1888 r. według projektu Ludwika Holzera, od jakiegoś czasu jednego z dwóch budynków architektonicznie przynależnych Teatrowi Siemaszkowej. Adam Rajzer, właściciel Parole Art Bistro ambitnie zamierza organizować tam recitale, koncerty, wystawy i monodramy, te we współpracy z Teatrem Siemaszkowej.

Pierwszym takim wydarzeniem był właśnie monodram jednego z nestorów rzeszowskiej sceny dramatycznej, popularnego i lubianego w Rzeszowie aktora Wojciecha Kwiatkowskiego. W piwnicznej scenerii Parole Art Bistro strofy Brandstaettera skoncentrowane na ludzkim losie w relacji ze Stwórcą brzmiały klimatycznie i przejmująco dobitnie.

W Parole Art Bistro można połączyć smaki podniebienia z dobrym smakiem przeżyć duchowych, zanurzyć się w każdej dobrej poezji, rodzaju sztuki i muzyce. Istotnie sprzyja temu świetna kuchnia inspirowana gustem francuskim i wina pozwalające łatwiej uwalniać słowa. Creme brulee z koziego sera z buraczkiem i orzechami, krupnik z gęsimi żołądkami i borowikami, udka kaczki z sosem z ciemnej czekolady, gratin z batatów i puree z buraka, gigot jagnięcy z pierożkiem z bryndzą, pieczoną pietruszką i w sosie madera, czekoladowe brownie z kozim serem i malinami, mousse chałwowy z migdałami, wiśniami i lodami malibu mogą stanowić właściwe dopełnienie dla sztuki nawet najwyższego lotu.

A płynąca dyskretnie z głośników francuska muzyka i piosenki w swym brzmieniu intrygują swą tajemnicą z marginesem niedopowiedzeń. – Wkrótce zaprosimy na wieczór francuski z muzyką na żywo! – zapowiada Adam Rajzer.

 Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
4 maja 2017