Scenografia na pierwszym planie

W sobotę 16 listopada w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie rozpocznie się RST VizuArt Festiwal Scenografów i Kostiumografów. Festiwal potrwa do 24 listopada.

Nagradzając twórców, którzy swojego festiwalu w Polsce dotąd jeszcze nie mieli, Teatr im. W. Siemaszkowej chce rozwijać dyskusję o sztuce teatralnej o pomijane dotąd aspekty twórczości scenicznej.

W ramach RST VizuArt zaprezentowanych zostanie siedem spektakli ukazujących najważniejsze i najnowsze zjawiska w polskim teatrze w dziedzinie scenografii i kostiumografii:

16 listopada godz. 19.00

"Historia o Miłosiernej, czyli Testament psa" Teatru im. H. Modrzejewskiej z Legnicy

18 listopada godz. 19.00

"Bracia Karamazow" Teatru Provisorium z Lublina

19 listopada godz. 19.00

"Caryca Katarzyna" Teatru im. S. Żeromskiego z Kielc

20 listopada godz. 19.00

"O dobru" Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego, Wałbrzych

21 listopada godz. 19.00 (w Millenium Hall)

"I Ifigenia" Teatru Nowego im. K. Dejmka z Łodzi

22 listopada godz. 19.00

"Boguduchawinni" Teatru im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa

24 listopada godz. 19.00

"Antygona" Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza z Gdyni

16 listopada w trakcie otwarcia Festiwalu odbędą się także wernisaże dwóch wystaw: wystawy 14 Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego oraz ekspozycji pt. "Teatr może zaistnieć wszędzie. Teatr w przestrzeniach miasta" Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Dyrektorem Artystycznym RST VizuArt Festiwalu Scenografów i Kostiumografów jest profesor Leszek Mądzik - twórca sceny plastycznej KUL, ceniony za swe prace scenograficzne w wielu ośrodkach teatralnych na świecie. Poza tym w jury tegorocznej edycji Festiwalu zasiadają: Justyna Łagowska (scenografka, absolwentka ASP w Warszawie, laureatka II Nagrody RST VizuArt Festiwalu Scenografów i Kostiumografów w 2012 roku za kostiumy do spektaklu "Wesele hrabiego Orgaza"), Ewa Braun (scenografka i dekoratorka wnętrz, laureatka Oscara za dekoracje wnętrz do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga), Wojciech Prażmowski (fotograf, wykładowca PWSFTviT w Łodzi i ASP w Poznaniu) i Jarosław Fedoryszyn (Dyrektor Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinna, aktor, reżyser).

W ramach Festiwalu 19 listopada o godz. 10.00 w Auli im. S. Pigonia Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się spotkanie z jurorami Festiwalu VizuArt pt. "Teatr w świecie. Świat w teatrze" prowadzone przez prof. M. Rabizo-Birek. Wstęp wolny.(-) (-)
Materiał Festiwalu
16 listopada 2013