Sedrig Verwoert laureatem

Sedrig Verwoert z Holandii wywalczył tytuł najlepszego tancerza w finałowej rozgrywce Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych transmitowała TVP Kultura 14 czerwca z Opery Bałtyckiej w Gdańsku.


Retransmisję Eurowizji dla Młodych Tancerzy widzowie Telewizji Polskiej będą mogli obejrzeć jeszcze 15 czerwca o godz. 12.10 w TVP2. Eurowizja była transmitowana lub będzie retransmitowana we wszystkich krajach, biorących udział w tym wydarzeniu.

Tegoroczny laureat Sedrig Verwoert – ma 20 lat, pochodzi z Holandii. Jego zwycięstwo jury – złożone z autorytetów w dziedzinie tańca: Krzysztof Pastor, Nadja Espiritu i Cameron McMillan – uzasadniło słowami: „Werdykt był jednogłośny. Sedrig potrafił swoim ciałem dotknąć nas wszystkich, ma bardzo wysublimowany gatunek ruchu i niesamowite warunki fizyczne". Nagrodą w konkursie było 7 tys. euro.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 3 tys. euro zdobył 17-letni Felix Berning, pochodzący z Niemiec.

W międzynarodowym finale Eurowizji dla Młodych Tancerzy startowało 10. uczestników z takich krajów jak: Czechy (Adéla Abdul Khalegová, 18 lat), Białoruś (Yana Stangey, 18 lat), Holandia (Sedrig Verwoert, 20 lat), Ukraina (Nikita Vasylenko, 20 lat), Norwegia (Julie Dokken, 18 lat), Szwecja (Stephanie Liekola Isla, 16 lat), Niemcy (Felix Berning, 17 lat), Armenia (Vahagn Margaryan, 17 lat), Polska (Kristóf Szabó, 19 lat) i Słowenia (Patricija Crnkovič, 15 lat).
Każdy z tancerzy wykonał 1,5-minutowy solowy układ choreograficzny do dowolnie wybranej muzyki. Ponadto kandydaci zaprezentowali się w choreografii grupowej, przygotowanej przez założycieli wybitnego zespołu BalletBoyz, którymi są Michael Nunn i William Trevitt.

Finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy poprowadził Tomasz Kammel.

Oficjalną inauguracją Konkursu był spektakl Sen nocy letniej Bałtyckiego Teatru Tańca w choreografii Izadory Weiss, który zaprezentowano 7 czerwca w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 roku. Dotychczas Polska była jego organizatorem dwukrotnie (w 1997 roku konkurs odbywał się w gdyńskim Teatrze Muzycznym, a w 2005 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej).

Do współpracy przy organizacji tak dużego przedsięwzięcia Telewizja Polska S.A. – TVP Kultura zaprosiła: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasto Gdańsk. Partnerem wydarzenia została Opera Bałtycka i Bałtycki Teatr Tańca a mecenasem Saur Neptun Gdańsk.

Strona Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy:
http://www.youngdancers.tv/page/gdansk-2013(-) (-)
Materiał Organizatora
15 czerwca 2013