Sezon w Teatrze Łątek otwarty!

Podczas inauguracji widzowie mogli zobaczyć spektakl „Pieśń rzeki". Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami oraz oprowadzenie po wystawie prezentującej już zrealizowane sztuki tatralne.

Teatr Łątek Supraśl został założony przez artystów Krzysztofa i Ewę Zemłów. W 2019 roku w ich stuletnim domu przygotowali i otworzyli oni najmniejszy teatr w Polsce. Na widowni jest tylko 10 miejsc. Na wyposażeniu sali teatralnej oprócz reflektorów jest stary kaflowy piec i fotele z byłego kina Pokój.

Gości wydarzenia przywitał gospodarz - Krzysztof Zemło. Widzowie czekający w ogrodzie usłyszeli historię powstania teatru oraz skąd wzięła się jego nazwa. „Łątka to rodzaj lalki. Nie chcieliśmy nazwać naszego teatru teatrem lalek, ponieważ to kojarzy się głównie z teatrem dziecięcym, a my chcemy pokazać że przedstawienia lalkowe lub cieniowe, które tworzymy są też dla osób dorosłych" powiedział Krzysztof Zemło. Następnie dokonał wprowadzenia do sztuki „Pieśń rzeki", która była wystawiana na otwarcie sezonu 2022. Po tym krótkim przywitaniu i wstępie zaproszono gości na salę teatralną.

„Pieśń rzeki" to spektakl muzyczny. Inspiracją do powstania widowiska były polskie ballady ludowe. Na ich bazie powstały teatrodyski - inscenizacje pieśni realizowane w różnych technikach teatru cieni i światła. Ułożyły się one w opowieść - teatralną balladę o miłości i śmierci. Podczas spektaklu używano wielu technik i przedmiotów między innymi kamer video, rzutników lampowych, specjalnych dysków cieniowych, fotografii. Podczas spektaklu widzowie usłyszeli nagrania przygotowane przez Annę Brodę, które powstały z myślą o tym spektaklu.

Po spektaklu w ogrodzie odbyło się spotkanie widzów z aktorami – właścicielami Teatru Łątek. Ponadto zebrani mogli obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę fotografii ze spektakli zrealizowanych przez teatr. Opowiadał o nich gospodarz – Krzysztof Zemło.

Przed widzami najmniejszego teatru – Teatru Łątek Supraśl jeszcze 8 spektakli w ramach projektu „Sezon artystyczny 2022 w najmniejszym teatrze – Teatrze Łątek Supraśl" Projekt powstał dzięki wsparci Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Potrwa on od sierpnia do grudnia 2022 roku. Są jeszcze wolne miejsca na 7 spektakli. Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu 503 728 429.

Repertuar Teatru Łątek:

- 24 września godz. 18:00  - Mateczniki (Teatr Łątek)
- 4 listopada godz. 18:00 – Matecznik (Teatr Łątek)
- 6  listopada godz. 16:00 - Cyrk Hrynek (Teatr Nemno) spektakl dla dzieci
- 13 listopada godz. 16:00 - Jaś i fasola  (Teatr Łątek) spektakl dla dzieci
- 26 listopada - godz. 18:00 Król i Błazen (Walny Teatr)
- 27 listopada  godz. 16:00 - Jaś i fasola (Teatr Łątek) spektakl dla dzieci
- 10 grudnia 18:00 - Matecznik (Teatr Łątek)

Projekt „Sezon artystyczny 2022 w najmniejszym w Polsce teatrze - Teatrze Łątek Supraśl" dofinansowano z budżetu Państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 Przemek Waczyński
Materiał Teatru
22 sierpnia 2022