Skrzypce Białej Podlaskiej

Rozpoczyna się 5. edycja festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. A atrakcje dla spragnionych muzyki klasycznej mieszkańców Białej Podlaskiej rozpoczynają się jeszcze przed oficjalnym otwarciem festiwalu.

19 sierpnia odbył się koncert „Muzyka u Radziwiłłów" w Zespole Szkół Muzycznych I i II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej. Na scenie zaprezentowało się dwoje fantastycznych młodych skrzypków (Alexander Żyła i Julia Kalicka), przy akompaniamencie równie świetnej pianistki Marii Trofymchuk.

Dyrektor Szkoły Waldemar Robak z dumą zaprezentował imponujące osiągnięcia młodych muzyków. Oboje mogą się szczycić takimi ilościami wygranych konkursów, że prowadzący ograniczył się do wymienienia jedynie najważniejszych zdobytych nagród ubiegłego roku. A lista, mimo takiego okrojenia i tak okazała się pokaźna.

Cała widownia podziwiała tych młodych ludzi, którzy z pasją i zaangażowaniem codziennie doskonalą swój warsztat muzyczny, wkładając w to całe serce, ale także wielki wysiłek. Widać ogrom pracy jaki włożyli w swe wykształcenie i czas przeznaczonego na ćwiczenia. Jak mówi polskie przysłowie „Bez pracy nie ma kołaczy". A ci artyści pracy się nie boją.

Koncert wypadł niezwykle efektownie, a goście wyszli z koncertu zadowoleni, bo mieli okazję nie tylko obcować z muzyką klasyczną na żywo, ale także mogli zobaczyć i poznać młode talenty. Jak powiedział Krzysztof Korwin-Piotrowski przy odrobinie szczęścia i dokonaniu właściwych wyborów, któregoś dnia staną się gwiazdami scen muzycznych na poziomie światowym.

To w takich osobowościach jak Julia i Alexander należy wypatrywać przyszłości muzyki klasycznej. Oni dają przykład, że ciężka praca się opłaca. To właśnie rozwój i dostrzeganie swoich postępów jest największą nagrodą każdego człowieka.

Posiadanie takich talentów jest dla władz i społeczności Białej Podlaskiej powodem do wielkiej dumy. Jest to również olbrzymi sukces szkoły prowadzonej przez szczęśliwego jej dyrektora.

Tenże sukces niejako zapowiada kolejne, związane z nadchodzącymi wydarzeniami w ramach 5. Jubileuszowego Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej.Oktawia Janowska
Dziennik Teatralny Katowice
21 sierpnia 2023