Słuchowiska w przestrzeni miejskiej

Festiwal Słuchowisk odbędzie się w Poznaniu i Wielkopolsce po raz trzeci. Twórcy festiwalu przenoszą dźwiękowe produkcje teatralne z eteru do przestrzeni miejskiej, nadając tym samym nowy kontekst utworom dźwiękowym, które do tej pory głównie kojarzyły się z medium radia.

W ramach trzeciej edycji festiwalu zapraszamy publiczność na 9 prapremierowych produkcji - słuchowisk, których prezentacje odbędą się w miejscach, stanowiących część poszczególnych projektów, wzbogacając słuchowiska o kontekst miejsca, warstwę wizualną i formę zaistnienia w fizycznym świecie.

Festiwal Słuchowisk ukazuje wielopostaciowość dźwiękowej ekspresji i proponuje publiczności różnorodne formy obcowania ze słuchowiskami. Prezentuje zjawiska na pograniczu site specific, sound artu oraz teatru i performansu. Dzięki współpracy dramatopisarzy, dźwiękowców, kompozytorów, reżyserów i aktorów powstaje cykl projektów, które czerpią z tradycji słuchowisk radiowych, poszerzając sposoby ich odbioru i podejmując przy tym współczesną tematykę. Praca nad każdym słuchowiskiem odbywa się na trzech płaszczyznach: dramaturgicznej, dźwiękowo-muzycznej i przestrzennej.

PROJEKTY

LUDZIE PSZCZOŁY
Roman Bromboszcz, Adam J. Kaufmann, Karol Firmanty
14.11.2018 r., Okrąglak, g. 18:00
instalacja czynna do 18.11.2018
Publiczność przy użyciu specjalnie zaprojektowanej aplikacji będzie mogła eksplorować fragmenty słuchowiska, odsłuchując je poprzez telefon, "montując" swoją interaktywną wersję słuchowiska.

PARASOMNIA
Anna Szamotuła, Wojtek Grabek
Obsada: Gabriela Frycz, Anna Mierzwa, Julia Rybakowska, Mariusz Adamski, Michał Kocurek, Mateusz Ławrynowicz
16.11.2018 r., dawna Biblioteka Raczyńskich, ul. św. Marcin, Poznań, g. 20:00
Słuchowisko nawiązuje do zaburzeń snu, potraktowanych metaforycznie jako nieprawidłowość przetwarzania informacji przez ludzki umysł. Punktem wyjścia do stworzenia fabuły jest zjawisko ulegania urojeniom, zarówno w ujęciu indywidualnym, jak i zbiorowym. Kazuistyka urojeń zbiorowych wykazuje tak skrajne formy urojeń jak tzw. taneczna mania mająca miejsce w Salzburgu w 1518 roku czy palenie czarownic na stosie w Salem w XVI w. Czy urojenie może być prawdą? Z czego wyrasta? Z rzeczywistości czy potrzeby kreowania jej przez ludzki umysł?

HONOROWY OBYWATEL MIASTA
Piotr Ratajczak, Jakub Bondek
Obsada: Barbara Prokopowicz, Piotr Kaźmierczak, Piotr Mokrzycki, Andrzej Szubski Robert Zawadzki
17.11.2018 r., Pan Gar, Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21, Poznań, g. 20:00
Zremby Wielkie to małe miasteczko w centralnej Polsce. Bez specjalnych właściwości, bez tradycji, wielkiej historii i wybitnych mieszkańców, ale z ambicjami by zaistnieć na polskiej mapie miejsc ważnych, godnych i z tradycjami. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności były mieszkaniec tego miasta (dziś obywatel świata) zdobywa Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Oto szansa na fantastyczną promocję miasta, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zremby Wielkie kolebką noblisty. Zatem trzeba uczynić z noblisty, naszego noblisty, Honorowego Obywatela Miasta. Niestety nie jest to łatwa, z różnych względów, decyzja dla wpływowych miejskich notabli...

CIUCIUBABKA
Patryk Lichota
Obsada: Karolina Głąb, Ewa Szumska, Wojciech Kalwat, Andrzej Niemyt
29.11.2018 r., Galeria TAK, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań, g. 18:00
instalacja czynna do 2.12.2018
Instalacja opierająca się na odsłuchu nagrania binauralnego (specjalny stereofoniczny zapis dźwięku - w sposób możliwie wierny oddający słyszenie ludzkiej głowy) kompozycji dźwiękowo-przestrzennej - wykorzystującej muzyków, sound designerów / foleyartist oraz aktorów. Słuchacz odsłuchuje w jednej z czterech zaciemnionych kabin poprzez słuchawki nagranie jednego ze specyficznie zinterpretowanego przebiegu zabawy w ciuciubabkę, odbierając dźwięki niejako poprzez głowę uczestnika z zawiązanymi oczami, po czym przechodzi do pomieszczenia, w którym może zobaczyć zapis wideo z perspektywy pierwszoosobowej tego samego nagrania.

WENDY PFERD TOD MEXICO
Natascha Gangl, Maja Osojnik, Matija Schellander
30.11.2018 r., Trzecia Scena Teatru Nowego w Poznaniu, g. 19:00
Seria komiksów dźwiękowych na żywo.
RDEČA RAKETA a.k.a. duet elektroakustyczny, który tworzy Maja Osojnik i Matija Schellander. Po "WENDY jedzie do Meksyku" komponują dzieło dźwiękowe na podstawie prozy debiutującej dramatopisarki Nataschy Gangl.
Wendy, Koń, śmierć, Mexico, strata, walka, przemoc, czułość, dyscyplina, sen.
Język staje się dźwiękiem, a dźwięk staje się językiem. Gęstość utworu jest utkana z fragmentaryczności. Wybrzmiewają głosy sprzeciwu, kontrasty i fałszywe tony. Reinterpretacja dokonuje się przez alienację. Utracone początki. Struktury czasowe zostają zakwestionowane i zmontowane za pomocą pętli. W słuchowisku nagrania terenowe z Meksyku spotykają się ze śpiewem Osojnik. Język mówiony zamienia się w melodie, a hałas zamienia się w słodko-gorzkie rancheras, typowe dla Meksyku kompozycje muzyczne towarzyszące mariachi.
Słuchowisko WENDY PFERD TOD MEXICO zostało nagrodzone główną nagrodą festiwalu Berlin Radio Play 2018.

STERN
Agnieszka Jakimiak, Mateusz Atman, Anatol Stern, Jakub Ziołek
Obsada: Marta Malikowska, Jaśmina Polak
nagranie i mastering: Jakub Orłowski
1.12.2018 r., Trzecia Scena Teatru Nowego, g. 19:00
Jak mogła brzmieć futurystyczna awangarda? Które treści raziły uszy cenzorów w latach 20. i 30.?
Co razi uszy współcześnie? W słuchowisku "STERN", opartym na twórczości polskiego futurysty żydowskiego pochodzenia Anatola Sterna, przyglądamy się kilku wątkom z historii tego, co w literaturze było zabronione, a co było najchętniej widziane. Poezje i manifesty Sterna - narażonego na cenzurę, uznawanego we wczesnym okresie twórczości za skandalistę - stają się dla nas pretekstem do zadania pytań o nasze współczesne standardy moralne i estetyczne. Słowa pisane przez męską gwiazdę dwudziestolecia są wypowiadane przez dwie aktorki, które filtrują futurystyczne manifesty i hasła przez własną wrażliwość, niedowierzanie, dystans i bezczelność.
Słuchowisko zostało wyprodukowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach cyklu "Nowe słuchowiska" i współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

NASTURCJA, CZYLI WDOWA NARODOWA
Maria Marcinkiewicz-Górna, Rafał Zapała
Obsada: Teresa Kwiatkowska I Wojciech Kalwat
2.12.2018 r., Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, ul. Mielżyńskiego 27/29, g.18:00
Maria Kasprowiczowa - żona wielkiego poety, rektora lwowskiego uniwersytetu, bojownika o niepodległość Polski, ściśle związanego z Poznaniem i Wielkopolską. Przedstawiała się jako "Janowa", choć daleko jej było do wyłącznej i jedynej roli żony swego męża. Córka carskiego generała, wnuczka głównego architekta carskiej Rosji, siostrzenica słynnej malarki Eugenii Łuczyńskiej, przyjaciółka Witkacego i Szymanowskiego, znajoma Zofii Stryjeńskiej wytyczyła własny, niepowtarzalny szlak.
Utrwalając pamięć o twórczości Jana, zbudowała nie tylko jemu żywy pomnik, lecz stwarzała własną legendę. Dzięki jej staraniom ich wspólny dom - Harenda - pozostał domem życia, jednym z intelektualnych i artystycznych centrów ówczesnej Polski, dając wsparcie młodym artystom i ludziom w potrzebie. To nie tyle słuchowisko biograficzne, co fikcjonalizowany wywiad-rzeka z duchem Marusi. Czy była ona jedynie opiekunką spuścizny po Kasprowiczu, tajemniczą femme fatale ówczesnego Zakopanego, wpływową mecenaską i promotorką młodych, zdolnych i początkujących artystów, czy niezależną, znająca swoją wartość kobietą?

SŁUCHOWISKA DLA DZIECI MŁODZIEŻY

NIEWIDZIALNA (od 7 lat)
Magda Żarnecka, Przemysław Jaszczak, Sebastian Dembski
Obsada: Barbara Prokopowicz, Julia Rybakowska, Radosław Elis, Piotr Kazmierczak, Andrzej Szubski
17.11.2018 r., Teatr Animacji, Sala Witrażowa, g. 17:00
Łucja "Niewidzialna" i Franek poznają się w okolicach śmietnika, gdzie oboje dokarmiają koty. Z czasem się zaprzyjaźnią, choć to niełatwa przyjaźń. Słuchowisko porusza problem bezdomności i "niewidzialności" osób bezdomnych, opowiada także o tym, że każdy ma prawo zacząć życie od nowa i marzyć.

WNUCZKA SŁOŃCA (8-12 lat)
Katarzyna Matwiejczuk, Sylwia Nowastowska
Obsada: Gabriela Frycz, Małgorzata-Stachowiak, Edyta Łukaszewska, Ewa Szumska, Michał Grudziński, Piotr Mokrzycki.
Muzycy: Martyna Bartczak, Weronika Ledzianowska, Sandra Mika, Małgorzata Namiot, Joanna Sadowska, Mateusz Matysek
18.11.2018 r., Scena Wspólna, ul.Brandstaettera 1, Poznań, g. 17:00
Główną bohaterką słuchowiska jest Kari, która zauważa, że wyraźnie różni się od innych. Podczas przyjęcia urodzinowego w złości mówi, że chce zniknąć. Jej życzenie spełnia się, dziewczynka znika, ale nie tak całkiem, przenosi się na drugi brzeg, gdzie odkrywa jakby to było, gdyby nie istniała. Dzięki tej wyprawie Kari przekona się, że każdy ma na świecie swoje miejsce.

OBCY W LESIE (od 5 lat)
Danuta Parlak, Aleksandra Słyż
Obsada: Karolina Głąb, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Julia Rybakowska, Mariusz Adamski, Michał Kocurek, Mateusz Ławrynowicz, Jakub Papuga
1.12. 2018 r., Teatr Animacji, Sala Witrażowa, g. 17:00
Rudy i Wiewiór prowadzą śledztwo w sprawie serii dziwnych wypadków w lesie, za którymi stoi Obcy. Czy aby na pewno? Słuchowisko przenosi nas do lasu - domu przeróżnych zwierząt. Wraz z nimi dowiemy się, że obcych nie trzeba się bać.

BAJKA O TRZECH LIŚCIACH (4-8 lat)
Liliana Bardijewska, Jan Skorupa
Obsada: Anna Mierzwa, Martyna Zaremba-Maćkowska, Radosław Elis, Andrzej Niemyt
2.12.2018 r., Trzecia Scena Teatru Nowego w Poznaniu, g. 13:00
To opowieść o trzech braciach, którzy pochodzą z jednego pnia, ale każdy z nich ma inne przeznaczenie - jeden pofrunął ptakiem, drugi popłynął rybą, a trzeci poszedł człowiekiem. Metafora stworzenia świata i przypowieść - na Ziemi jest miejsce dla wszystkich i wzajemnie powinniśmy o siebie zadbać.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.(-) (-)
Materiał organizatora
10 listopada 2018