Smoki Groteski wystąpią w Oslo

Smoki teatru Groteska wyjeżdżają do Norwegii, by wystąpić w Oslo w ramach Święta Rzeki Elvelangs.Norwegia to kolejny kraj, po Irlandii, Czechach, Portugalii i Chinach, który odwiedzają latające smoki z Krakowa

Wyjazd do Oslo jest kolejnym etapem czynienia z Parady Smoków imprezy międzynarodowej. Zależy nam, aby nasze smoki zaczęły funkcjonować w Unii Europejskiej - mówi Adolf Weltschek, dyrektor Groteski, reżyser smoczego widowiska. - W Oslo pokażemy siedem wielkogabarytowych obiektów, wśród nich także i te, według norweskich projektów, które były przygotowywane na paradę w Krakowie.

Święto Rzeki Elvelangs, organizowane co roku w trakcie jesiennego przesilenia, jest wielkim wydarzeniem artystycznym Oslo. Wzdłuż brzegu rzeki, na przestrzeni kilku kilometrów występują artyści norwescy i zagraniczni, prezentując m.in. spektakle teatralne, muzyczne, cyrkowe, widowiska pełne pokazów ognia czy światła. Występ wielkich, kolorowych i latających smoków Groteski, którym tak jak w czerwcu w Krakowie pod Wawelem będzie towarzyszyć muzyka i efekty świetlne, jest uważany za jedną z głównych atrakcji tego plenerowego festiwalu. Norwescy organizatorzy szacują, że krakowskie smoki obejrzy ponad 40 tys. widzów.

- Mamy nadzieję, że prezentacja przed tak olbrzymią publicznością nie tylko będzie okazją do promocji teatru i Krakowa, ale także do nawiązania kontaktów, które być może zaowocują kolejnymi podróżami smoków - mówi dyr. Weltschek.

Parada smoków w Oslo jest kolejnym wydarzeniem w ramach projektu "Żywioły. Elementer og Mythos. Wielka Parada Smoków" organizowanym ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego(AMS)
Dziennik Polski
22 września 2011