Spektakle na Wawelu

Już od pewnego czasu wiadomo, że wakacje nie muszą kojarzyć się z artystyczną pustynią. Dla tych, którzy zapracowani nie mieli czasu kontemplować sztuki to często jedyna okazja, by się z nią spotkać i nadrobić zaległości.

Melomani, którzy od 12 czerwca do 5 lipca trafią na organizowany w Krakowie XIII Letni Festiwal Opery Krakowskiej skorzystają podwójnie. Zobaczą kilka świetnych przedstawień, w tym spektakl na dziedzińcu Wawelu i… wnętrze nowego gmachu opery przy ulicy Lubicz 48, który został otwarty w grudniu ubiegłego roku i wciąż wzbudza wiele dyskusji. 

W Noc Teatrów 12 czerwca będzie można zwiedzić operę, obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę kostiumów (autorstwa m.in. słynnej Zofii de Ines czy Barbary Kędzierskiej), ale i zobaczyć Nocny Benefis Operetki, podczas którego gwiazdy Opery Krakowskiej zaśpiewają największe operetkowe przeboje. 

Tym właśnie akcentem rozpocznie się Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Impreza jest dzieckiem dyrektora Jerzego Noworola, który wymyślił go w 1997 roku. Do tej pory 150 spektakli obejrzało łącznie aż 95 tysięcy fanów opery. I zapowiada się, że w tym roku ta liczba się powiększy. 

Wśród gwiazd poprzednich edycji był m.in. Michaił Barysznikow wraz z prowadzonym przez siebie w Ameryce zespołem tańca współczesnego White Oak Dance Project. W tym roku jedną z najjaśniejszych gwiazd będzie mezzosopranistka Małgorzata Walewska. 

Podczas 14 dni festiwalowych zaplanowano spektakle m.in. "Rigoletta" Giuseppe Verdiego i "Cyrulika sewilskiego" Gioacchino Rossiniego, którego Laco Adamik wyreżyseruje specjalnie na dziedzińcu wawelskiego Zamku. Dla fanów Giacomo Pucciniego szykuje się prawdziwa uczta. Najpierw "Toskę" pokaże zespół Opery Krakowskiej a potem dwie części z puccinowskiego Tryptyku (środkową -"Siostrę Angelikę" i finałowego "Gianniego Schicchi" ) oraz "Madame Butterfly" usłyszymy i zobaczymy w interpretacji artystów ze czeskiego Slezské Divadlo Opava. 
Podczas koncertu z najpiękniejszymi ariami świata na dziedzińcu Wawelu zaśpiewa słynna Małgorzata Walewska i m.in. Arnold Rutkowski. 

Festiwal trwa od 12 czerwca do 5 lipca.
(mb)Magdalena Talik
kulturaonline.pl
10 czerwca 2009