Śpiew, dźwięk i muzyka jako uniwersalne języki

Schola Węgajty to bohater pierwszej tegorocznej edycji festiwalu "Okno. Zbliżenia", realizowanego w szczecińskim Teatrze Kana. Publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach oraz w arcyciekawej inscenizacji pasyjnego dramatu. Pierwsza odsłona wydarzenia - w czwartek, 12 marca.

Schola działa od 1994 roku przy Stowarzyszeniu Węgajty, niedaleko Olsztyna. Tworzą ją śpiewacy, aktorzy, muzycy, muzykolodzy, teatrolodzy. Przedmiotem ich zainteresowań jest rekonstrukcja średniowiecznych dramatów liturgicznych, praca nad zabytkami literacko- muzycznymi i badania nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego.

- Śpiew, dźwięk i muzyka to uniwersalne języki, budujące więzi między ludźmi - tłumaczy Marta Mikuła z Kany. - Przy budowaniu programu festiwalu, staramy się reagować na potrzeby naszych odbiorców. Tym razem uznaliśmy, że czas na zmierzenie się z tym, co w pracy twórczej jest podstawą: z metodą.

Schola Węgajty wyspecjalizowała się w odtwarzaniu zabytków, o których dziś mamy szczątkową wiedzę. Pracują z antropologami kultury, wykorzystują źródła, których korzenie sięgają różnych tradycji: chrześcijańskich, prawosławnych, hinduskich.

- Mamy okres wielkanocny, a to jedyny okres, w którym możemy pokazać "Ludus Passionis", czyli dramat liturgiczny, przedstawiający sceny z życia i męki Chrystusa - mówi Dariusz Mikuła, szef Kany. - Węgajty znalazło ten tekst w XIII-wiecznym rękopisie "Carmina Burana". Wystawimy ten dramat w katedrze, licząc na żywy udział publiczności.

"Ludus Passionis" pokazany zostanie 13 marca, w piątek. Dzień wcześniej, w Teatrze Kana, odbędzie się spotkanie, połączone z promocją książki "Schola Węgajty. Dramat liturgiczny" dr. Tadeusza Kornasia. W sobotę - kolejne wydarzenia. Najpierw, o godz. 16, spotkanie z Małgorzatą Dżygadło - Niklaus, poświęcone współczesnej szkole sakralnej i sztuce pisania ikon. O godz. 19, ponownie w katedrze, wysłuchać można będzie akatystu ku czci Bogurodzicy, ułożony według antycznych reguł hymn maryjny. Wieczorem, o godz. 20.30 w Kanie, zaplanowane jest spotkanie z wybitnymi specjalistami od chorału gregoriańskiego i bizantyjskiego: Marcinem Abijskim i Marcinem Bornusem-Szczycińskim. Obaj opowiedzą o różnicach pomiędzy tymi dwoma rodzajami śpiewu. Od czwartku do soboty trwać mają także warsztaty obu chorałów. Są one bezpłatne, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Warto się pospieszyć, bo pozostały na nie już ostatnie miejsca.

Festiwal "Okno" od 2011 roku odbywa się w nowej formule: zamiast działań typowych, dla teatralnych przeglądów, organizowane są spotkania monograficzne, przybliżające w jak najszerszym zakresie jeden ośrodek kultury. W tym roku, poza Węgajtami, na jesieni zaprezentowane zostaną w Szczecinie dokonania Stowarzyszenia Teatralnego "Chorea" z Łodzi. Kana planuje też 4-5 spotkań typowo warsztatowych, poświęconych także problematyce dźwięku i śpiewu.(-)
Materiał Teatru
12 marca 2015