Spotkania z kulturą żydowską

Sezon letni w Teatrze Victoria. Weekend III.

11 lipca 2015 /sobota/ godz. 18.00 - Ruiny Teatru Victoria
KABARET ŚMIERCI
seans filmowy

Wojenna opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni - twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Przed hitlerowskim aparatem represji bronią się za pomocą żartu, kabaretowych skeczy, spektakli, piosenek, koncertów... Organizują je w obozach koncentracyjnych i gettach. W serii fabularnie inscenizowanych epizodów, będących wierną rekonstrukcją faktów, śledzimy, jak muzyka, skecz i żydowski szmonces stają się bronią w bitwie o podtrzymanie woli życia i ducha oporu zarówno w grających artystach, jak i tych, którzy ich występy oglądają – wycieńczonych katorżniczą pracą i głodem współwięźniach. „Grałem o życie" – mówi jeden z bohaterów filmu, streszczając w krótkim zdaniu istotę tego, czym były jego występy przed komendantem obozu koncentracyjnego. „Grałem tym, którzy rozstrzeliwali, i grałem tym, którzy byli rozstrzeliwani"...

Symbolicznym przewodnikiem po świecie obozowych kabareciarzy, gwiazd wiedeńskich i warszawskich scen, aktorów, muzyków i popularnych przed wojną filmowców jest legendarna postać getta warszawskiego - uliczny błazen Rubinstein. W filmowej podróży docieramy do warszawskiego getta, obozów w Kurowicach, Jaktorowie, Buchenwaldzie, Theresienstadt, Auschwitz, Ravensbruck. W roli komentatorów wydarzeń występują współcześni artyści i pisarze, którzy zgłębiali w swojej twórczości temat „sztuki za kolczastym drutem" oraz ostatni żyjący uczestnicy i świadkowie wydarzeń.

BILETY: 10 zł (miejsca nienumerowane)
Uwaga! Dla uczestników sobotniego wieczornego koncertu - bilety: 5 zł

11 lipca 2015 /sobota/ godz. 20.00 - Ruiny Teatru Victoria
MOJŚE BAND (Słowacja)
koncert muzyki klezmerskiej

Słowacka grupa klezmerska działająca od pięciu lat. Artyści interpretują różne rodzaje żydowskiej muzyki i starają się ją zaprezentować w sposób jak najbardziej autentyczny, łącząc tradycję ze współczesnymi stylami muzycznymi z całego świata. Mojśe Band gra głównie stare piosenki żydowskie ze Słowacji, zakorzenione w tamtejszym folklorze. Często bowiem klezmerzy prócz grania muzyki żydowskiej muzykowali także dla Słowaków - grali ich ludowe piosenki i przygrywali w czasie wiejskich zabaw. W ten sposób powstały utwory łączące ludową muzykę słowacką i żydowską. Muzycy Mojśe Band wzbogacają tradycję o takie brzmienia jak chanson, etno, world music, jazz.

Zespół tworzą Michal Palko - śpiew, cymbały, flet, jaw-harp, František Kubiš - śpiew, akordeon, stopa, Łukasz Labusga - śpiew, tuba.

BILETY: 25 zł (miejsca nienumerowane)

12 lipca 2015 /niedziela/ godz. 17.00 - Ruiny Teatru Victoria
WYPEŁNIĆ PUSTKĘ
seans filmowy

Film wyreżyserowany przez Ramę Burshtein stanowi dogłębną analizę najintymniejszych zakamarków życia chasydzkiej rodziny. Główną bohaterką jest pochodząca z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny osiemnastoletnia Shira, która po stracie starszej siostry musi od nowa odszukać swoje miejsce w społeczności. Jej osobiste szczęście jest uzależnione od umiejętności odnalezienia się w stosunkach z najbliższymi. „Wypełnić pustkę" to niezwykła opowieść przedstawiona oczami młodej kobiety, która stoi w obliczu wyboru między pragnieniem serca a rodzinną powinnością. Historia Shiry przypomina życie Elizabeth Bennet z kart powieści Jane Austen, która, podobnie jak ona, egzystuje wśród sztywnych reguł i wielowiekowej tradycji.

BILETY: 10 zł (miejsca nienumerowane)
Uwaga! Dla uczestników niedzielnego wieczornego koncertu - bilety: 5 zł

12 lipca 2015 /niedziela/ godz. 19.00 - Ruiny Teatru Victoria
SEKRETNY OGRÓD
koncert pieśni żydowskich w wykonaniu zespołu "Anashim"

Autorka projektu, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, a jednocześnie charyzmatyczna wokalistka - Marta Gzowska-Sawicka postanowiła przybliżyć widzom bogactwo treści i gatunków pieśni żydowskich. Dlatego też dokonała rzeczy znakomitej, tworząc polskie przekłady tekstów, które do tej pory wykonywane były tylko w językach jidysz, hebrajskim i ladino. Do udziału w projekcie aktorka zaprosiła znakomitych muzyków. W wyniku tego artystycznego spotkania powstał zespół Anashim, który tworzą: Marta Gzowska-Sawicka - śpiew, Krzysztof Maciejowski - skrzypce, Wojciech Golec - akordeon, Gieno Kubat - kontrabas, Marcin Żupański - klarnet bas., flet, saksofon.

Zespół jest laureatem wyróżnienia konkursu II Programu Polskiego Radia „Nowa Tradycja 2014".

BILETY: 30 zł (miejsca nienumerowane)(-) (-)
Materiał Teatru
8 lipca 2015