Szalony Hidalgo w świecie utopii

Jak wyglądał hiszpański corral? Co mają wspólnego Cervantes, Valezques i Salvador Dali? Jakie są symbole kultury hiszpańskiej? Na te oraz wiele innych pytań odpowie wystawa, która już od 18 kwietnia będzie prezentowana w Centrum Scenografii Polskiej, oddziale Muzeum Śląskiego w Katowicach. Ekspozycję "Szalony Hidalgo w świecie utopii. Motywy hiszpańskie w dziełach scenografów z kolekcji Centrum Scenografii Polskiej" będzie można zwiedzać do 30 lipca

Na wystawie, inspirowanej projektami scenograficznymi i materiałami archiwalnymi, zostanie poruszony temat związany z inscenizacjami dramatów hiszpańskich z XVI i XVII wieku, a także z przełomu XIX i XX wieku. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z dziełami Miguela de Cervantesa, Diego Velázqueza czy Salvadora Dalego.

W pierwszej części ekspozycji przed zwiedzającymi, którzy znajdą się w hiszpańskim teatrze zwanym corralem, odsłonięty zostanie mechanizm iluzji. Teatr publiczny przedstawiający głównie komedie, oglądany przez zamożnych widzów z okien i balkonów, natomiast przez biednych na stojąco z patio, jest związany z rozkwitem sztuki dramatopisarstwa w Złotym Wieku. Wystawiali w nim swoje sztuki Pedro Calderon i Lope de Vega. Fragmenty scenografii z inscenizacji ich dramatów wprowadzą zwiedzających zarówno w świat dworskich intryg, jak i prostego życia w hiszpańskim pueblo.

Kształt drugiej części ekspozycji związany jest z wieloznaczną interpretacją dworu hiszpańskiego. Prezentacja portretów infantek, odbitych w krzywych zwierciadłach luster, ukaże ułomność naszego wzroku, przemijalność tego, co materialne. Ekspozycję uzupełniono fragmentami spektakli i projekcjami fotograficznymi przywołującymi atmosferę hiszpańskiego pejzażu.

Spotkanie towarzyszące wystawie:
29 kwietnia /godz. 17.00 /Centrum Scenografii Polskiej / wstęp wolny
Motywy hiszpańskie w sztuce Tadeusza Kantora
prowadzenie – Katarzyna Osińska(-)
Materiały Organizatorów
14 kwietnia 2011