Szósty dzień

Aurora Lubos, autorka instalacji „Akty" związana jest z trójmieską sceną tańca, Teatrem Tańca w Gdańsku i z wieloma innymi instytucjami, co jednak ważniejsze współpracowała również ze Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia Dla Ofiar Przemocy W Rodzinie w Rusocinie. Dzięki tej współpracy mogła stowrzyć „Akty", które oparte są na prawdziwych historiach osób dotkniętych przemocą.

Inscenizacja robiła wrażenie już na samym początku, kiedy to autorka „witała" gości leżąc w progu wśród potłuczonego szkła, przedstawiając tym samym, jak sądzę, widzowi już na początku tematykę oraz nastrój panujący podczas dalszego performensu. Nastrój poniżenia i uległości, a także ogromnego bólu, a w dalszej części niemy płacz, a potem przeraźliwy krzyk.

Podczas spektaklu autorka wzniosła również toast z widzami kieliszkiem wódki, czego jak sądzę żaden z widzów się nie spodziewał, ja również, a potem poczęstowała publiczność deserem, truskawkami z bitą śmietaną. Być może był to symbol dobrobytu, a może autorka miała inną interpretację, co ważne podczas całego spektaklu panowało dużo ciszy, muzyka stawała się tylko tłem, co pozwoliło widzowi na własną interpretację, a także jak wspomina sama autorka na pozwolenie zabrania głosu tym, którzy nie są w stanie już krzyczeć w swojej obronie.

Przed prezentacją performensu, można było przejść się również po wystawie, która zawierała pracę arteterapeutyczne osób dorosłych borykających się z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Autorzy wystawy przedstawili prace plastyczne oraz nagrania wideo.Anna Wypychaj
Dziennik Teatralny Katowice
27 czerwca 2023