Szykuje się rodzinny weekend w Teatrze Fredry

W najbliższy weekend na gnieźnieńską scenę wraca cieszący się popularnością wśród widzów spektakl „Szajba" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk – satyryczna i absurdalna political fiction o Polsce i Polakach, którą wyreżyserował Marcin Liber. Dzieciom zaś Teatr proponuje cykliczne warsztaty: „Rodzina w teatrze" i „3D – teatralne zabawy Dla Dzieci i bliskich im Dorosłych".

W Teatrze Fredry ponownie zobaczyć będzie można szczególnie lubianą przez widzów, nową wersję powstałej w roku 2006 sztuki jednej z najbardziej interesujących współczesnych autorek. „Szajba" na gnieźnieńskiej scenie zaprezentowana zostanie 8 czerwca o g. 19:00 oraz 9 czerwca o g. 17:00.

To historia dożywotniego premiera Polski, Mistera Ble i jego zabójczej miłości do Ojczyzny, opowieść o tworzeniu nowej polityki historycznej i walce z terrorystami z Kujaw, chcącymi zetrzeć Polskę z mapy świata. Tekst, napisany niezwykle żywym, wyszukanym językiem zaskakuje bogactwem zręcznych zabaw z brutalną rzeczywistością i współczesną nowomową. A groteskowa retoryka spektaklu pozwala rozliczyć się z polską historią i podziałami między Polakami.

W sobotę 8️ czerwca o g. 19:00, kiedy dorośli coraz bardziej wkręcać się będą w teatralną „Szajbę", podczas warsztatów „Rodzina w teatrze" najmłodsi zbudują trójwymiarową makietę Polski. Które strategiczne obiekty na niej umieszczą? A może zamiast z budynków składać się będzie z ludzi, wartości i problemów...? Natomiast w niedzielę, 9 czerwca o g. 11:00 podczas cyklicznego warsztatu „3D", dedykowanego dzieciom i ich opiekunom, uczestnicy spróbują stworzyć międzypokoleniową mapę wartości i zastanowić się, co łączy nas wszystkich: starych i młodych, kobiety i dzieci, po prostu Europejczyków.

A może uda się wziąć sprawę w swoje ręce i założymy partię polityczną?Sandra Konieczka
Materiał Teatru
10 czerwca 2019