Teatr Czytania Wojciecha Pszoniaka

W ubiegłym roku Wojciech Pszoniak świętował w Mazowieckim Instytucie Kultury 50-lecie swojej pracy artystycznej. Wieczór był połączony z promocją jego nowego audiobooka - "Profesora Tutki" Jerzego Szaniawskiego. Fragmenty "Profesora Tutki" zaprezentujemy w ramach cyklu "Teatr Czytania Wojciecha Pszoniaka". W każdy poniedziałek czerwca o godz. 16:00 na profilach FB MIK-u i Teatru Mazowieckiego pojawiać się będzie nowy literacko-teatralny odcinek.

Są tacy aktorzy, którzy publiczność zachwycą zawsze. Mogą czytać nawet książkę telefoniczną... Albo instrukcję składania szwedzkich mebli. Cokolwiek. Cóż dopiero, gdy na warsztat biorą wyśmienitą literaturę. A gdy ta literatura jest szczególnie bliska ich artystycznym sercom - na scenie iskrzy. Do takich aktorów zalicza się Wojciech Pszoniak. Teatr Mazowiecki zaprasza miłośników teatru i literatury na spotkania on-line z cyklu Teatr Czytania Wojciecha Pszoniaka - w każdy poniedziałek czerwca o godz. 16:00 na Facebooku.
Wojciech Pszoniak od lat, i z wielkim upodobaniem, czyta literaturę – czyta nie tylko dla siebie, ale też dla innych. Czyta rozmyślnie i uważnie, czyta jak prawdziwy smakosz – delektując się słowem i zarazem bawiąc nim, wybierając teksty i autorów, które współgrają z jego wrażliwością, osobowością i stylem. Efektem tych zainteresowań i pasji są audiobooki z mistrzowskimi interpretacjami utworów Witolda Gombrowicza, Fiodora Dostojewskiego, Tadeusza Różewicza, i wreszcie najnowszy – z opowiadaniami „Profesor Tutka" Jerzego Szaniawskiego.

"W dzisiejszym świecie coraz bardziej brakuje mi subtelności. W naszej cywilizacji jest o nią coraz trudniej. Subtelność umiera w fast foodach, na autostradach, w telewizji, w Internecie, a wraz z nią znika, umiera człowiek, który potrafi słuchać drugiego, który potrafi z drugim rozmawiać. Nagranie opowieści Profesora Tutki traktuję osobiście. To moje koło ratunkowe przed nadejściem potopu, przed zalewem pospolitości, brutalności i wulgarności." - mówi Wojciech Pszoniak

„Profesor Tutka" Jerzego Szaniawskiego - nagrany ostatnio przez Wojciecha Pszoniaka audiobook - jest wyjątkowy, gdyż jego premiera, która miała miejsce w 2019 roku w Mazowieckim Instytucie Kultury, zbiegła się w czasie z 50-leciem pracy artystycznej aktora. Nieprzypadkowo właśnie te opowiadania aktor wybrał do nagrania w roku swojego jubileuszu. Był to swego rodzaju powrót do jednych z ulubionych utworów.

Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na spotkania on-line z cyklu Teatr Czytania Wojciecha Pszoniaka. W każdy poniedziałek czerwca MIK zaprezentuje o godz. 16:00 nowy fragment audiobooka Profesor Tutka w interpretacji Wojciecha Pszoniaka. Nagrania dostępne będą na Facebooku Mazowieckiego Instytutu Kultury i Teatru Mazowieckiego oraz kanale You Tube MIK z napisami dla niesłyszących i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.Radosław Lubiak
Materiał Teatru
9 czerwca 2020