Teatr jest od komplikowania życia

W krakowskiej Bagateli powstaje inscenizacja sztuki szkockiego dramaturga Davida Harrowera "Blackbird".

Jej reżyserem jest Bogdan Tosza. Artysta o ogromnym doświadczeniu scenicznym, bardzo szczególnej wrażliwości polegającej na umiejętności konsekwentnego dociekania istoty zachowania człowieka z zachowaniem należytej ostrożności.

Tosza debiutował na scenie Teatru Słowackiego w Krakowie w spektaklu "Molier czyli Zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa w 1977 roku, jako asystent reżysera Jerzego Zegalskiego. Pierwszą samodzielną pracę reżyserską wykonał w Teatrze Mickiewicza w Częstochowie w 1978 r. realizując "Dom Bernardy Alba" wg Federico Garcii Lorki. 

Jeden z najbardziej znaczących reżyserów teatralnych w Polsce. Jego dorobek jest imponujący. Ma za sobą realizacje i adaptacje utworów wielu znakomitych, najważniejszych i ważnych dla teatru dramaturgów i pisarzy zarówno polskich - Stanisław Wyspiański, Ireneusz Iredyński, Sławomir Mrożek, Aleksander Maliszewski, Aleksander Fredro, Bogusław Schaeffer, Wiesław Myśliwski, Janusz Głowacki czy Maciej Wojtyszko - jak i zagranicznych - Dea Loher, William Szekspir, Molier, Sergi Belbel, Samuel Beckett i Gunter Grass. 
Także z Davidem Harrowerem mierzył się już Bogdan Tosza. Na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu wyreżyserował w 2005 roku debuitancką sztukę Harrowera "Noże w kurach". 

Umiejętność budowania narracji na scenie, jego otwarcie się na człowieka, wnikliwość i jednocześnie delikatność z jaką to robi, pozwala mu na tworzenie na scenie niezwykłych klimatów często o zabarwieniu poetyckim. Dlatego bez obaw zostają mu powierzane do realizacji sztuki takich właśnie autorów jak David Harrower.

W "Blackbird" autor dotyka niezwykle delikatnej struny psychicznych konsekwencji miłosnego związku dorosłego mężczyzny z niepełnoletnią dziewczyną. To dla wielu temat obrazoburczy o z góry określonym odciemu etycznym, ale jak to u Harrowera i w życiu bywa nic nie jest proste i jednoznaczne, ale właśnie dlatego może być interesujące. 

Spektakl "Blackbird", dla widzów Teatru Bagatela i dla samego teatru będzie niezwykle trudną do pokonania konfrontacją artystyczną, ale jak powiedział Bogdan Tosza - Teatr jest od komplikowania życia, a nie od upraszczania.

Z takim więc nastawieniem należy oglądać ten spektakl.RK
Dziennik Teatralny
23 czerwca 2007
Spektakle
Blackbird