Teatr Miniatura na festiwalu w Bangkoku

Miło nam poinformować, że Teatr Miniatura ze spektaklem „Brzydkie kaczątko” w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego został zaproszony na jeden z największych festiwali teatru lalkowego na świecie Harmony World Puppet Carnival 2014, który odbędzie się od 1 do 10 listopada w Bangkoku (Tajlandia).


World Puppet Carnival to wielki przegląd teatrów z całego świata – w tym roku będzie to 121 spektakli z 70 krajów. Festiwal co roku odbywa się w innym miejscu na świecie, tym razem w stolicy Tajlandii, Bangkoku. Spektakle ocenia międzynarodowe jury, które przyznaje nagrody w wielu kategoriach, m.in. dla najlepszego spektaklu festiwalu, najlepszej animacji lalkowej, najlepszego reżysera, najlepszych projektów lalkowych, najlepszego aktora i aktorki etc.

„Brzydkie kaczątko" Teatru Miniatura to przedstawienie dla dzieci od 5 lat. Klasyczna bajka Hansa Christiana Andersena staje się punktem wyjścia do opowiedzenia o odmienności, tolerancji i poszukiwaniu własnej tożsamości. Jednak w spektaklu szczególnie zwraca uwagę nowoczesna, atrakcyjna forma inspirowana chińskim teatrem cieni. Powstawanie spektaklu, jego warstwy wizualnej i dźwiękowej, odbywa się na oczach widza, odsłaniając zazwyczaj ukryte w tym typie teatru kulisy. Artyści pracują na rzutnikach pisma, sprzęcie, który można znaleźć w każdej szkole, a który stwarza możliwości poszerzenia klasycznej formy teatru cieni o zastosowanie nietypowych dla niego elementów jak m.in. woda, ziarna, barwniki, piasek. Te codzienne składniki naszej rzeczywistości w spotkaniu z technologią zastosowaną w przedstawieniu zaskakują, nabierają ciekawej wartości estetycznej, co pobudza naturalną kreatywność małych widzów, zachęcając ich do własnych eksperymentów.

Spektakl był do tej pory prezentowany na małych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, gdzie spotkał się ze znakomitym przyjęciem. Został również wybrany do prezentacji w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury w ramach programu Teatr Polska Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego – zostanie zagrany 13 razy w 10 miejscowościach.(-)
Materiał Teatru
3 lipca 2014
Spektakle
Brzydkie kaczątko