Teatr myślami już na jesieni

Tych, którzy już myślą o nowym sezonie teatralnym zapraszamy do lektury jesiennego repertuaru GTM. Z pewnością dużym powodzeniem będzie się cieszyć premierowy High School Musical. Informujemy, iż można już rezerwować i kupować bilety.

12 września 2009 (sb) godz. 18.30 - scena: przy Nowym Świecie 
Orfeusz w piekle - operetka w dwóch aktach
Operetka ta, to przede wszystkim cudowne arie i duety mistrza paryskich teatrzyków oraz piekielny galop, czyli niezapomniany Offenbachowski kankan, który właśnie w tej niej pojawił się po raz pierwszy na teatralnej scenie.

Orfeusz i Eurydyka, znudzeni sobą, rozpaczliwie szukają sposobów na wymknięcie się z sideł dawno zwietrzałego małżeństwa. Kłopot w tym, że los przeznaczył im role namiętnych kochanków aż po grób. Jednak dzięki operetkowo-mitologicznej intrydze, Eurydyka wkrótce już może osobiście zweryfikować pogłoski o przyjemnościach, z jakimi wiąże się pobyt w roztańczonym piekle, czyli Hadesie. Niestety, jak się okazuje, ani piekielne rozkosze nie są takie rozkoszne, jak mogłoby się wydawać, ani los nie ma zamiaru dać za wygraną. Co ostatecznie skutkuje wizytacją Zeusa w piekle oraz całą lawiną operetkowych nieporozumień. 

W Orfeuszu... w partii Eurydyki występuje Anita Maszczyk, a jako Jowisz pojawia się Michał Musioł. Ponadto cała plejada gwiazd: Anna Borucka, Jolanta Kremer, Izabela Witwicka, Arkadiusz Dołęga, Janusz Ratajczak, Witold Wrona i inni. Orkiestrę Gliwickiego Teatru Muzycznego prowadzi Maciej Niesiołowski.

18 września 2009 (pt) godz. 19.00 - scena: przy Nowym Świecie
Prapremiera polska - High School Musical - musical w 2 aktach

Przypomnijmy, że gliwicka realizacja będzie pierwszą polską inscenizacją HSM - musicalu, który podbił serca młodzieży na całym świecie. Po gigantycznym hicie, jakim była jego telewizyjna wersja, spektakl święcił triumfy na wielu scenach Europy, m.in. w Londynie i w Sztokholmie. W Polsce w ubiegłym roku w castingach organizowanych w największych miastach kraju wzięło ponad tysiąc osób. 

Polską wersję HSM wyreżyseruje w Gliwicach Tomasz Dutkiewicz, dyrektor warszawskiego Teatru Komedia. Kierownictwo muzyczne objęła Ewa Zug, a choreografię przygotuje Sylwia Adamowicz. Przedstawienie będzie grane w całości w języku polskim. Teatralny spektakl jest wierną adaptacją filmu - pojawiają się w nim wszystkie największe przeboje pierwowzoru - uzupełnioną o dodatkowe muzyczne numery i dostosowaną do wymogów sceny.

2 i 3 października 2009 (pt i sb) godz. 18.30 - scena: przy Nowym Świecie 
Cyrulik sewilski - opera komiczna w dwóch aktach

Dzieło Rossiniego to najlepsza opera komiczna, jaka kiedykolwiek powstała. Każdy fragment jej partytury skrzy dowcipem i wirtuozerią, stając się wspaniałym polem do popisu dla utalentowanych śpiewaków. Reżyserem gliwickiego spektaklu był Jacek Chmielnik - aktor i reżyser komediowy, znany chociażby z ról w filmach Vabank i Kingsajz. Jego mistrzowska ręka sprawiła, że gliwicki Cyrulik... błyszczy pełnią barw swego niezaprzeczalnego komizmu. 

Miłości pięknej Rosiny i szlachetnego Almavivy staje na drodze Don Bartolo - opiekun dziewczyny, tyran i despota. Kochankowie nie obejdą się bez pomocy sprytnego Figara. Sewilski cyrulik, poza tą godną poszanowania profesją, trudni się, między innymi, swataniem zakochanych par. Dlatego właśnie jego talenty są tak przydatne w momencie, gdy trzeba wyprowadzić w pole Bartola. Sieć intryg zastawiona na zazdrośnika owocuje mnóstwem komicznych sytuacji, które, oczywiście poza wspaniałą muzyką, są największą zaletą Cyrulika...(-)
GTM/GazetaGliwice.pl
7 lipca 2009