Teatr: Ślimak dla wariatów

"Lekcja szaleństwa " w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza to synteza "Lekcji" i "Szaleństwa we dwoje" Eugene Ionesco. Grają w niej Paulina Holtz i Joanna Żółkowska, gwiazdy "Klanu" oraz Wojciech Leśniak. Spektakl lubelska publiczność zobaczy w poniedziałek w ACK.

Dwa dramaty zaczerpnięte z twórczości czołowego przedstawiciela teatru absurdu oddziela antrakt. Groteska odbija się w lustrze społecznych sytuacji - spotkaniu nauczyciela i uczennicy oraz związku dwojga ludzi, którzy są ze sobą chyba tylko dlatego, że nie mogą się rozstać.

- Bohaterowie Ionesco odreagowują śmiechem. Śmiechem w najniższej jego formie. Śmiechem parodii i farsy. Takie też jest nasze przedstawienie. Z jednej strony dąży do farsy, z drugiej zaś podszyte jest intymną obserwacją i drobiazgowym opisem zachowań naszych bohaterów - pisze reżyser. Status społeczny kłóci się z aparycją. Najmłodsza z trójki, Paulina Holtz to Profesor. Przed sobą ma schowaną w szkolnej ławce podstarzałą Uczennicę, czyli Joannę Żółkowską. W drugiej części spektaklu poznajemy kochanków z imponującym stażem (Wojciech Leśniak i Joanna Żółkowska). Od siedemnastu lat kłócą się o… podobieństwo żółwia i ślimaka. Banalne do bólu sytuacje stwarzają wrażenie nierealnych.

Gubią się w nich i zapętlają samotni bohaterowie.

Po spektaklu, na Scenie Mistrzów ACK, dla chętnych zaplanowana jest dyskusja z aktorami.

Poniedziałek, Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16, godz. 19.00, bilety 40-50 złSylwia Hejno
Kurier Lubelski
6 marca 2010
Spektakle
Lekcja szaleństwa