Teatr z mocą entuzjazmu

Radośnie i entuzjastycznie reagowali młodzi aktorzy na nagrody rozdawane podczas wczorajszego uroczystego zakończenia XXVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Energia tej imprezy jest taka, że aż żal żegnać się z nią na cały rok...

Jury, po obejrzeniu 16 konkursowych spektakli dyplomowych zaprezentowanych przez studentów wydziałów aktorskich szkół z Warszawy, Krakowa Wrocławia i Łodzi, przyznało trzy równorzędne pierwsze nagrody za najlepsze role męskie: Michałowi Jarosowi z PWSFTviT w Łodzi za role Maksa w spektaklu "Plastelina" i Franka Stranga w spektaklu "Equus"; Andrzejowi Niemytowi z PWSFTviT za role Spiro i Siwego w "Plastelinie", Daltona w "Equus" i Mendla Krzyka w "Zmierzchu"; Pawłowi Paczesnemu z PWSFTviT za role Alana Stranga w "Equus" i Solange w "Ceremoniach". 

Pierwszą nagrodę za najlepszą rolę żeńską otrzymała Weronika Nockowska z AT w Warszawie za role: Walerii w spektaklu "Opowieści lasku wiedeńskiego" i Młodej w "Bóg mówi słowo".

Jury przyznało nagrodę marszałka województwa łódzkiego Markowi Nędzy z PWSFTviT za role Martina Dysarta w "Equus" i Lowki Krzyka w "Zmierzchu".

Drugą nagrodę aktorską otrzymała Katarzyna Zawiślak-Dolny z PWST w Krakowie za role Kalerii w spektaklu "Próby" i Hildy Fajtcacy w "Sonacie b". Trzecią nagrodą aktorską wyróżniono Iwonę Karlicką z PWSFTviT za role Erny w spektaklu "Ceremonie", Dory Strand w "Equus", Potapowej i Rabina w "Zmierzchu".

Nagrodę aktorską dla studenta PWSFTviT dostał Michał Napiątek za role Claire w "Ceremoniach" i Arie-Lejb w "Zmierzchu".

Przyznano również sześć wyróżnień: Szymonowi Budzykowi z PWST w Krakowie za rolę Istvana w spektaklu "Sonata b", Katarzynie Dałek z PWSFTviT za rolę Maryjki w "Ceremoniach", Markowi Kudełko z AT w Warszawie za rolę Malvolio w "Wieczorze trzech króli" oraz rolę w "Bóg mówi słowo", Karolinie Michalik z PWST w Krakowie za rolę Warii w "Próbach", Szymonowi Nowakowi z AT w Warszawie za rolę Hawliczka w "Opowieściach lasku wiedeńskiego", rolę w "Chopinie w Ameryce" i rolę Samuela w "Bóg mówi słowo", Natalii Rybickiej z AT w Warszawie za rolę Marianny w "Opowieściach lasku wiedeńskiego" i rolę Jewdochy w "Bóg mówi słowo".

Nagrodę zespołową prezydenta Łodzi wręczono wykonawcom łódzkiego przedstawienia "Plastelina", a nagrodę zespołową ufundowaną przez Małgorzatę Badowską - krakowskich "Prób".

Nagrodę Radia Łódź dla najlepszej aktorki otrzymała Weronika Nockowska, a dla najlepszego aktora - Andrzej Niemyt.
 
NagrodęOpus Filmu dla Najbardziej Obiektywnej aktorki otrzymała Magdalena Łaska z PWSFTviT , zaś dla Najbardziej Obiektywnego aktora - Grzegorz Daukszewicz z AT w Warszawie. 

Nagrodę publiczności za najbardziej "elektryzującą" rolę żeńską otrzymała Agnieszka Żulewska z PWSFTviT, zaś za najbardziej "elektryzującą" rolę męską - Marek Nędza z PWSFTviT.

Dwie nagrody ZASP dostali Aleksandra Dytko z PWST Wrocław i Katarzyna Dałek, która otrzymała również Nagrodę im. Jana Machulskiego. Teatr Nowy w Łodzi wyróżnił etatami aktorskimi Annę Szymańczyk z AT Warszawa i Marcina Włodarskiego z PWSFTviT.

Nagroda dziennikarzy łódzkich trafiła do Iwony Karlickiej z PWSFTviT.Dariusz Pawłowski
Dziennik Łódzki
17 maja 2010