Teatralny making of

Spektakl Klasyczna koprodukcja Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba miał premierę w październiku 2019 roku w Batumi. W 2020 roku planowano pokazać go w Gruzji kolejny raz. Niestety, rozwój pandemii zmusił ekipę realizatorów do kreatywnej zmiany planów. Skoro nie da się spotkać na żywo z gruzińską publicznością i z zaprzyjaźnionymi artystami z Batumi, trzeba utrzymać współpracę w formie, jaka jest nam teraz dostępna – zdalnie.

I tak właśnie powstał pomysł na stworzenie teatralnego „making of". Klasyczna koprodukcja to spektakl, który doskonale nadaje się do przetworzenia w taką formę. Już sam jego tytuł zakładał pewną metateatralność – jest to opowieść nie tylko o dwóch krajach i ich mieszkańcach, ale także o bezpośrednim spotkaniu artystów, czyli o trudnej przygodzie współpracy koprodukcyjnej.

Alfabet Klasycznego Koproducenta został zbudowany na charakterystycznym dla obu narodów poczuciu humoru (i mniej charakterystycznym, ale jednak wspólnie wypracowanym dystansie). Nie ucieka od trudnych czy bolesnych elementów pierwotnego spektaklu - tematu wojny, traum czy słabości narodowych. Umieszcza je jednak w ramie nastroju przyjaznej, choć czasem skomplikowanej współpracy, aby uchwycić fenomen tej tajemniczej chemii między Polakami i Gruzinami, która sprawia, że każde spotkanie obu narodów skutkuje szczerą i długotrwałą sympatią.

ALFABET KLASYCZNEGO KOPRODUCENTA

scenariusz: Katarzyna Knychalska
montaż: Karol Budrewicz
animacje: Bartosz Bulanda, Mariusz Wolański
opieka reżyserska: Jacek Głomb
muzyka: Bartek Straburzyński
opieka scenograficzna: Małgorzata Bulanda
zdjęcia: realizacja zespołowa
przekład: Tatia Ambardniszwili

Premiera 18 grudnia 2020 r. o godz. 19.00 (czasu polskiego) na YouTubie Teatru Modrzejewskiej i o godz. 22.00 (czasu gruzińskiego) na YT Teatru Dramatycznego w Batumi

 Mariola Hotiuk
Materiał Teatru
17 grudnia 2020