Teraz Opera!

W minioną niedzielę w szczecińskiej Operze rozpoczął się sezon artystyczny 2016/2017. Po wakacyjnej przerwie zamkowe mury na nowo wypełniły się miłośnikami kultury wysokiej, którzy przybyli, by wysłuchać koncertu inauguracyjnego wykonywanego łącznie aż przez stu muzyków.

Zjednoczone orkiestry Opery na Zamku i Theater Vorpommern z Greifswaldu pod batutami Jerzego Wołosiuka i Golo Berga zaprezentowały fragmenty „Legendy Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego oraz „VII Symfonię E-dur Antona Brucknera" (tę ostatnią z towarzyszeniem solistów – Ewy Biegas i Tadeusza Szlenkiera), dając odbiorcom przedsmak tego, co skrywa przed nimi tegoroczny repertuar.

Inaugurację otworzyła mała retrospekcja dyrektora, Jacka Jekiela, który wyznał, że przyszedł na świat akurat w roku powstania Opery, dzięki czemu rok 2017 będzie datą ich „wspólnego" 60. jubileuszu. Z tej okazji Jekiel zaprosił gości do skosztowania urodzinowego tortu i wręczył kwiaty pierwszej solistce szczecińskiej sceny muzycznej – Irenie Brodzińskiej. Uroczystość uświetniła również gala rozdania nagród artystycznych Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Pro Arte", które trafiły do rąk: Dariusza Dyczewskiego, Daniela Jacewicza, Konrada Pawickiego i Krzysztofa Rećko-Rapsy.

Po emocjonującym i pełnym niespodzianek ubiegłorocznym sezonie artystycznym, obfitującym w znakomite produkcje, takie jak „Traviata" Michała Znanieckiego czy „Dokręcanie Śruby" Natalii Babińskiej, publiczność z niecierpliwością czeka na kolejne objawienia szczecińskiej sceny operowej. I wszystko wskazuje na to, że się nie zawiedzie! W zapowiedziach tegorocznych premier znalazły się bowiem zarówno światowe arcydzieła operowe (wśród których prym wiedzie „Carmen" w reżyserii Eweliny Pietrowiak), jak i alternatywny projekt baletowy Roberta Glumbka (mroczna autorska realizacja kultowych „Dzieci z dworca ZOO") czy musical braci Gershwinów „Crazy for You", wyreżyserowany przez Jerzego Jana Połońskiego. Na scenie wystąpią ponadto gwiazdy światowego formatu – między innymi solista nowojorskiej Metropolitan Opera i mediolańskiej La Scali, Artur Ruciński.

Taki repertuar z pewnością ma szansę wprowadzić najnowsze hasło promocyjne „Teraz Opera!" do szczecińskiego kanonu lokalnych maksym.Agnieszka Moroz
Dziennik Teatralny Szczecin
1 października 2016