To także opowieść o człowieku

W roku 2023 mija dwieście lat od napisania przez Adama Mickiewicza drugiej oraz czwartej części Dziadów, a także prawie czterdzieści od ostatniego wystawienia w Łodzi utworu naszego narodowego wieszcza.

Choć oczywiście ukształtowany przez problematykę czasów, w jakich powstał, ten cykl dramatów traktuje o sprawach uniwersalnych, aktualnych w każdej epoce i przez każdą epokę na swój sposób odczytywanych.

Mierzyli się z nim najwybitniejsi twórcy polskiego teatru. Stanisław Wyspiański, Leon Schiller, Jerzy Grotowski, Kazimierz Dejmek, Konrad Swinarski, by wymienić tylko tych pięciu z licznej grupy znakomitych artystów, którzy odkryli w tekście Mickiewicza sensy istotne dla zrozumienia otaczającego ich świata. Wyrastające z doświadczenia rozbiorów Polski, wyrażające je w niezwykle nośnej artystycznej formie, Dziady to także opowieść o człowieku. Jego namiętnościach, zwątpieniach, duszy, utarczkach ze światem i sobą samym. Losy ojczyzny i kondycja ludzka – to bodaj dwa najważniejsze tematy arcydzieła Mickiewicza. Zawsze warto na nowo je rozważać, szukać odpowiedzi na pytania przez nie stawiane.

Premiera zaplanowana jest na Dużą Scenę Teatru 11 marca 2023 r.
Czas trwania spektaklu: 90 minut.(-) (-)
Materiał Teatru Jaracza w Łodzi
2 marca 2023
Portrety
Adam Sroka