Tomasz Stańko zagra „Wisławę”

Narodowe Centrum Kultury zaprasza na koncert wybitnego trębacza jazzowego Tomasza Stańki i New York Quartet, dedykowany laureatce Nagrody Nobla, poetce Wisławie Szymborskiej.
W programie koncertu, który odbędzie się 13 maja 2013 r. o godz. 20:00 w Teatrze Polskim w Warszawie, znajdą się utwory z wydanego w lutym albumu „Wisława”.


Utwory muzyczne, które zostaną  zaprezentowane podczas koncertu powstały pochodzą z wydanego w lutym albumu  „Wisława". Wisława Szymborska i Tomasz Stańko dwukrotnie wystąpili razem na  wieczorach poezji. Jego improwizacje były komentarzem dla wierszy czytanych  przez Szymborską, wypływały z melodii i rytmu jej słów. - Dźwięki same  wychodziły mi z trąbki - powiedział później w jednym z wywiadów. Ten metafizyczny nastrój muzyki i poezji  znajdziemy na podwójnym albumie „Wisława". Tytuły niektórych tematów Stańko  zapożyczył z wierszy noblistki.

Artysta postanowił nagrać album wraz z nowojorskimi muzykami. Wybrał  młodego, pochodzącego z Kuby pianistę Davida Virellesa i utalentowanego  kontrabasistę Thomasa Morgana. Dołączył do nich doświadczony perkusista Gerald  Cleaver. Tak powstał Tomasz Stańko New York Quartet, o którym recenzent magazynu  „Stereophile" napisał, że Stańko nigdy wcześniej nie miał takiego  zespołu.

Album miał swoją premierę w Nowym Jorku pod koniec marca. Koncert w  Teatrze Polskim jest elementem europejskiej trasy promującej album. 13 maja 2013  r. Tomasz Stańko i jego nowojorski kwartet wykonają w Teatrze Polskim niemal  wszystkie utwory pochodzące z albumu „Wisława". To będzie z pewnością  jeden z najważniejszych jazzowych koncertów tego roku w Warszawie. W ramach  tournée zespół wystąpi w dziesięciu polskich miastach, oraz w pięciu miastach za  granicą: w Essen, Londynie, Oslo, Bergen i w Hamburgu.

Organizatorem wydarzenia w stolicy jest Narodowe Centrum Kultury przy  współpracy Teatru Polskiego i Programu III Polskiego Radia.

Sprzedaż  biletów na koncert w kasach Teatru Polskiego: tel. 22 826 92 76,

bilety@teatrpolski.waw.pl  http://www.teatr-polski.art.pl/pl/bilety/bilety_on-line a  także portalach internetowych: ebilet.pl oraz eventim.pl(–)
(na podstawie materiałów Teatru)
20 kwietnia 2013